ePUAP RSS BIP Jakość powietrza w Kielcach Komunikacja w jezyku migowym Free Hotspots Kielce ExpoCity Urzad Miasta Kielce Odzyskanie niepodległości Galerie zdjęć GEOPORTAL Inwestuj w Kielcach

baner infrastruktura transportowa

Komunikacja publiczna

Coraz bliżej rozbudowy Ogrodu Botanicznego ze środków unijnych

07-02-2018

Wydział Zarządzania Funduszami Europejskimi Urzędu Miasta Kielce przygotował we współpracy z Geoparkiem Kielce wniosek o dofinansowanie projektu: „Rozbudowa Ogrodu Botanicznego w Kielcach w oparciu o endogeniczne zasoby dziedzictwa naturalnego”, planowanego do realizacji przy współfinansowaniu środkami EFRR w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020. Dziś w ratuszu wniosek został podpisany przez Skarbnik Miasta Barbarę Nowak oraz Dyrektor Geoparku Kielce Elżbietę Czajkowską.

Wniosek został przygotowany na II etap konkursu w ramach Działania 7.2 „Rozwój potencjału endogenicznego jako element strategii terytorialnej dla określonych obszarów” i złożony w dniu dzisiejszym w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Świętokrzyskiego. W pierwszym etapie konkursu, który odbył się w 2017 r., projekt przeszedł już pozytywną ocenę formalną i merytoryczną oraz rekomendowany został do dofinansowania. W dniu 4 grudnia 2017 r. podpisana została pre-umowa na dofinansowanie projektu.

Przedmiotem projektu jest wykonanie prac budowlanych na terenie Ogrodu Botanicznego, zlokalizowanego u podnóża wschodniego zbocza Karczówki, obejmujących budowę oczek wodnych i udostępnienie podziemnych struktur (pustek) wraz z zagospodarowaniem terenu (wodospad, alpinarium Pieniny, alejki, ścieżki, przejścia i kładki nad oczkami wodnym, nasadzenia roślinności zgromadzone w odpowiednich kolekcjach i działach tematycznych; media; przyłącza; kanalizacja deszczowa; instalacja wody do podlewania; oświetlenie terenu). Budowa Ogrodu Botanicznego należy do najważniejszych działań statutowych Geoparku Kielce.

Celem projektu jest wspieranie wzrostu gospodarczego sprzyjającego zatrudnieniu poprzez rozwój potencjału endogenicznego regionu świętokrzyskiego, w tym Miasta Kielce poprzez realizację działań związanych z tworzeniem infrastruktury o charakterze turystycznym w oparciu o bogactwo geologiczne i ślady historycznego górnictwa kruszcowego Kielc, a także poprzez wyeksponowanie w jednym miejscu na terenie Ogrodu niezwykłych walorów różnorodności biologicznej regionalnych zasobów przyrodniczych.

Rzeczowa realizacja projektu rozpocznie się w II kwartale 2018 r. i potrwa do końca III kwartału 2019 r. Szacunkowe całkowite koszty wynoszą 9,15 mln PLN, w tym kwota dofinansowania środkami z RPOWŚ 2014-2020 to 6,32 mln PLN.

Jednostką realizująca projekt jest Geopark Kielce.

Lato w Mieście
Nieodpłatna Pomoc Prawna