Kontrast
Czcionka
English

ePUAP Facebook RSS BIP Jakość powietrza w Kielcach Komunikacja w jezyku migowym Free Hotspots Kielce ExpoCity Urzad Miasta Kielce Urzad Miasta Kielce Galerie zdjęć GEOPORTAL Inwestuj w Kielcach

winieta

Dąb "Bartek"

Położenie

Znajduje się on przy drodze nr 750 na północ od Kielc (od centrum miasta ok. 15 km) w okolicach Samsonowa i Zagnańska. Z Kielc prowadzą do niego trzy trasy: droga 73 (na Warszawę, skręt w lewo w Lekominie), droga nr 74 (na Łódź - skręt w prawo w Ćmińsku) oraz ulicą Zagnańską z Kielc w kier. Zagnańska.

Obok dębu przepływa jedna z odnóg Bobrzy.

Trochę historii

Jego wiek nie jest dokładnie ustalony i waha się między 700 a 1000 lat. Pierwsze zapiski dotyczące dębu pochodzą z 1829 roku, a anonimowy autor pisze w nich o 800 letnim wieku drzewa. Wówczas drzewo mierzyło 23,5 m wysokości.
W 1906 roku pożar okolicznych zabudowań zniszczył całkowicie jeden konar a pozostałe zostały uszkodzone. Wkrótce wewnątrz pnia powstała rozległa martwica, którą w 1914 roku załatano korą z innych starych dębów, a w 1920 usunięto próchno łatając powstałą dziurę piaskowcem, wapnem i cementem. W 1927 roku drzewo znowu ucierpiało - uderzenie pioruna strzaskało główny konar drzewa. Powódź, w 1935 roku również wpłynęła negatywnie na zdrowie dębu. Specjalna komisja (Specjalny sąd konkursowy?) obradująca w 1934 roku uznała dąb o imieniu "Bartek" za najcenniejszy zabytek polskiej przyrody. W 1953 roku opracowano nowoczesną metodę leczenia "Bartka" polegającą na wstrzykiwaniu płynu grzybobójczego do wnętrza okaleczonego pnia, która zakończyła się połowicznym sukcesem. 25 lat później znowu oczyszczono pień plombując drzewo drewnem i trocinami wymieszanymi z żywicą. Niestety po solidnym uderzeniu pioruna w 1991 r. (w dzień wizyty Jana Pawła II w Masłowie - 3.06.) drzewo stanęło w płomieniach. Pożar ugaszono, ale żywiczną plombę usunięto, gdyż uznano ją za zbyt łatwopalną.

Zdjęcie wykonane w połowie...

Obiekty zwiedzane

Obecnie Bartek wciąż rośnie. Jego wysokość wynosi już ponad 30 m, średnica - tzw. pierścień - 314 cm, natomiast obwód mierzony nad ziemią 1340 cm. Rozpiętość konarów sięga do 40 m.
Konary podparte są metalowymi podporami, a wokół drzewa wykonane są specjalne studzienki nawadniające drzewo, gdyż poziom wód gruntowych obniża się. Do pnia przymocowane są dwie żeliwne figurki ukrzyżowanego Chrystusa związane z wydarzeniami powstania styczniowego, a obok drzewa umieszczono (w 1933 r.) tablicę z czerwonego piaskowca upamiętniającą 25 rocznicę powstania Związku Walki Czynnej.

Nieopodal "Bartka", na zachód od niego, stoi kapliczka św. Huberta, ufundowana w 50-tą rocznice istnienia Koła Łowieckiego "Rosochy" oraz wyhodowany z "bartkowego" żołędzia 30-letni dąb "Bartuś".
Obok dębu ciągnie się, również objęta ochroną, aleja z "zabytkowymi" drzewami: lipami, jesionami i klonami oraz z 300-letnim modrzewiem, która w większości posadzona została pod koniec XVIII wieku przez mieszkającą w pobliskim dworze rodzinę Konarskich.

Praktyczne

Obok Bartka po drugiej stronie drogi znajduje się płatny parking, gdzie możemy zostawić samochód. Jeżeli chcemy dojechać do "Bartka" z Kielc - to można polecić drogę na Zagnańsk - wyjazd ul. Zagnańską, jako drogę najkrótszą i najspokojniejszą w kwestii ruchu drogowego, w 80% ciągnącą się przez tereny zalesione.
Będąc obok "Bartka" warto odwiedzić, znajdujące się w odległości kilku kilometrów, inne atrakcje turystyczne, m. in.: Samsonów (ok. 2 km na zachód od Bartka) z licznymi zabytkami techniki, Górę Chełmową (ok. 5 km na wschód) z zabytkowym kościołem, interesującym - nieczynnym już kamieniołomem i w niedalekiej odległości - rezerwatem modrzewia. Można też odpocząć nad zalesionym zalewem w Kaniowie (ok. 2 km na pn-wsch. od Bartka).

Moje ciepło - nasze powietrze
ANKIETA
Idea Kielce
Idea Kielce
Nieruchomości w obszarze rewitalizacji
Nieruchomości w obszarze rewitalizacji
Wycinka drzew i krzewów
Wycinka drzew i krzewów
Program usuwania i unieszkodliwiania z terenu Miasta Kielce wyrobów zawierających azbest
Program usuwania azbestu
Energia
Energia
Karta Dużej Rodziny
Karta Dużej Rodziny
Nowelizacja Prawa o Stowarzyszeniach
Prawo o Stowarzyszeniach - Nowelizacja
Zakończenie inwestycji - Sieć kanalizacyjna w oś. Ostragórka
Sieć kanalizacyjna w oś. Ostragórka
Zakończenie inwestycji - Sieć kanalizacyjna w oś. Baranówek-Kawetczyzna
Sieć kanalizacyjna w oś. Baranówek-Kawetczyzna
Odpady komunalne
Odpady komunalne
System Informacji Przestrzennej Województwa Świętokrzyskiego
SIPWŚ
Organizacje Pozarządowe
Organizacje Pozarządowe
Program EOG 2009-2014 w Gminie Kielce
Program EOG 2009-2014 w Gminie Kielce
Urząd Miasta Kielce Kontakt
Rynek 1
25-303 Kielce

ul. Strycharska 6

25-659 Kielce

ul. Szymanowskiego 6
25-361 Kielce

Bezpłatna infolinia: tel. 800 166 726    Biuro Obsługi Interesanta: tel. 41 3676099, 41 3676509

Email:    ||      ||  

 

 

Centrum Obsługi Inwestora (Investor Assistance Centre)

Adres skrytki Urzędu Miasta Kielce na platformie ePUAP  /g94m13lgvz/skrytka Email: +48 41 36 76 557, 41 36 76 571