ePUAP RSS BIP Jakość powietrza w Kielcach Komunikacja w jezyku migowym Free Hotspots Kielce ExpoCity Urzad Miasta Kielce Lato w Mieście Galerie zdjęć GEOPORTAL Inwestuj w Kielcach

Pokaż/ukryj kalendarz

Sprawdź termin ważności swojego dowodu osobistego

24-04-2017

Wydział Spraw Obywatelskich i Działalności Gospodarczej informuje i przypomina o obowiązku wymiany dowodu osobistego w razie upływu terminu ważności dowodu.

Nieważny dowód osobisty nie spełnia swoich funkcji, czyli nie potwierdza tożsamości i obywatelstwa. Jest bezużyteczny w obrocie prawnym.

Jeśli Twój dowód osobisty został wydany w 2007 roku, to koniecznie sprawdź czy jest ważny.

W 2017 roku tracą ważność dowody osobiste:

- wydane w 2007 roku;

- wydane osobom niepełnoletnim w 2012 roku.

Obecnie dowód osobisty wydany dziecku, które nie ukończyło 5 roku życia jest ważny przez okres 5 lat od daty wydania dowodu osobistego. W pozostałych przypadkach dowód osobisty jest ważny przez okres 10 lat od daty wydania dowodu osobistego.

Od 1 stycznia 2010 roku dowody osobiste wydawane są nieodpłatnie.

Data ważności dowodu osobistego zamieszczona jest na awersie dokumentu w prawym dolnym rogu pod informacją o numerze dowodu osobistego.

Wniosek o wydanie dowodu osobistego – składa się w organie dowolnej gminy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w formie pisemnej lub w formie dokumentu elektronicznego.

W Urzędzie Miasta Kielce można złożyć wniosek o wydanie dowodu osobistego przy ul. Karola Szymanowskiego 6 (KSM) w pokoju Nr 80 lub Nr 83 (od poniedziałku do środy w godzinach od 7.45 do 16.45, a w czwartek i piątek w godzinach od 7.45 do 15.15) osobiście na 30 dni przed dniem upływu terminu ważności. W imieniu osób nieposiadających pełnej zdolności do czynności prawnych wniosek składa jeden rodzic, opiekun prawny lub kurator.

Dowód osobisty odbiera się osobiście w siedzibie organu gminy, w którym został złożony wniosek.

Dowód osobisty wydany dziecku odbiera rodzic, opiekun prawny lub kurator, który wnioskował o wydanie dowodu osobistego, a osobie posiadającej ograniczoną zdolność do czynności prawnych odbiera osoba ubiegająca się o wydanie dowodu osobistego, rodzic albo kurator.

W przypadku, gdy osoba nie może osobiście złożyć wniosku o wydanie dowodu osobistego lub nie może osobiście odebrać dowodu osobistego – z powodu choroby, niepełnosprawności lub innej niedającej się pokonać przeszkody zawiadamia o tym Urząd Miasta Kielce. W takiej sytuacji przyjęcie wniosku odbywa się w miejscu pobytu tej osoby, a odbioru dowodu osobistego może dokonać pełnomocnik.

Wniosek w postaci elektronicznej (www.ePuap.gov.pl, https://obywatel.gov.pl/czym-jest-epuap),opatrzony bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym przy pomocy ważnego kwalifikowanego certyfikatu lub podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP jest wnoszony również do organu dowolnej gminyna terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Jeżeli jeszcze nie masz Profilu Zaufanego możesz go w szybki i prosty sposób założyć logując się na stronę www.ePuap.gov.pl, a potwierdzić za pośrednictwem:

1.       bankowości elektronicznej, jeżeli jesteś klientem banku PKO, BP, ING lub Milenium;

2.       urzędów – ZUS, Urząd Skarbowy, Świętokrzyski Urząd Wojewódzki;

3.       zagranicą – Konsulaty lub Ambasady.

Więcej informacji na temat wydania dowodu osobistego znajdziesz na:

Budżet Obywatelski
Lato w Mieście 2017

Email: +48 41 36 76 557, 41 36 76 571

spełniającego wymagania norm PN-EN ISO 9001:2009, PN-ISO/IEC 27001:2014-12 i Wymagań Systemu Przeciwdziałania Zagrożeniom Korupcyjnym