ePUAP RSS BIP Jakość powietrza w Kielcach Komunikacja w jezyku migowym Free Hotspots Kielce ExpoCity Urzad Miasta Kielce Akcja Lato w Mieście Galerie zdjęć GEOPORTAL Inwestuj w Kielcach

Pokaż/ukryj kalendarz

Wystawa "Kielce na szlaku Niepodległości"

10-08-2017

Zobacz w  Internetowej Telewizji Kielce

"..Ilekroć sam o nich myślałem lub z moimi podkomendnymi o Kielcach mówić zaczynałem, to nam się czoła rozchmurzały i pogodna radość w  nas wstępowała" -  mówił o Kielcach Józef Piłsudski. M.in.  te jego słowa przypomniane zostały na wystawie „Kielce na szlaku Niepodległości” przygotowanej przez Wzgórze Zamkowe - Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w 150 rocznicę urodzin marszałka Józefa Piłsudskiego. Ilustrowane historycznymi zdjęciami duże banery umieszczone zostały na ogrodzeniu parku miejskiego w Kielcach, na historycznej trasie mety marszów Szlakiem I Kompanii Kadrowej. Przytoczono na nich związane z Kielcami i pierwszymi bojami legionów  wspomnienia marszałka Józefa Piłsudskiego oraz legionistów, m.in. Bolesława Wieniawy Długoszowskiego i Kazimierza Sosnkowskiego. Wystawa przypomina, że  Józef Piłsudski zawsze podkreślał rolę i doceniał znaczenie sierpniowych dni 1914 r. w Kielcach dla powstania i organizacji  polskiego wojska mówiąc "Kielce są dla mnie, czem pierwszy uśmiech ukochanej, czem pierwszy promień rannego brzasku…. w Kielcach założone zostały wszelkie warsztaty: krawieckie, szewskie, rymarskie, tu pod względem wyekwipowania była moja baza, już do pewnego stopnia zorganizowana i rozstać się z nią było niełatwo bez zmarnowania włożonej pracy i materiału. Tu też rozpoczęła się wcale nieźle praca organizowania nowych formacyj wojskowych. Wreszcie względnie wielka ilość osób w Kielcach zaangażowała się w stosunki z nami..."

Budżet Obywatelski
Lato w Mieście 2017

Email: +48 41 36 76 557, 41 36 76 571

spełniającego wymagania norm PN-EN ISO 9001:2009, PN-ISO/IEC 27001:2014-12 i Wymagań Systemu Przeciwdziałania Zagrożeniom Korupcyjnym