Kontrast
Czcionka
English

ePUAP RSS BIP Jakość powietrza w Kielcach Komunikacja w jezyku migowym Free Hotspots Kielce ExpoCity Urzad Miasta Kielce Akcja Lato w Mieście Galerie zdjęć GEOPORTAL Inwestuj w Kielcach

winieta

Internetowa Telewizja Kielce

Wyszukiwarka

Kalendarz wydarzeń

Pokaż/ukryj kalendarz

Subskrypcja

Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

Aktualności

"Kadrówka" dotarła do Kielc

12-08-2017

Zobacz w  Internetowej Telewizji Kielce

 

52. w historii i 37. po wojnie Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej dotarł do Kielc. Członkowie Związku Piłsudczyków, organizacji strzeleckich, harcerze, żołnierze Wojska Polskiego, funkcjonariusze Straży Granicznej i osoby cywilne co roku upamiętniają  w ten sposób szlak bojowy z sierpnia 1914 roku, który odbył się  pod dowództwem marszałka Józefa Piłsudskiego. W tym roku w „Kadrówce” bierze udział ponad 300 osób. Po dotarciu do stolicy województwa świętokrzyskiego delegacja marszu złożyła kwiaty na Cmentarzu Wojskowym, na grobach poległych legionistów i żołnierzy z wojny polsko-bolszewickiej. Następnie uczestnicy „Kadrówki” przeszli do znajdującej się u zbiegu ulic Krakowskiej i Spacerowej historycznej figury Najświętszej Maryi Panny. Tu  prezydent Kielc odebrał meldunek o przybyciu "Kadrówki" do naszego miasta.

 

Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej co roku pokonuje tę samą, historyczną trasę, jaką na rozkaz Józefa Piłsudskiego odbyła w 1914 roku  I Kompania Kadrowa. Wyruszyli 6 sierpnia z krakowskich Oleandrów, by przez Słomniki, Miechów, Wodzisław, Jędrzejów, Chęciny i Szewce - dotrzeć  12 sierpnia do Kielc. "Kadrówka" dała początek Legionom Polskim, które przyczyniły się do odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej, ustanowiony z inicjatywy byłych legionistów w 1924 roku, odbywał się nieprzerwanie do wybuchu II wojny światowej. W okresie powojennym Marsze były zakazane. Do idei powrócono w roku 1981, z inicjatywy środowisk niepodległościowych ziemi krakowskiej i kieleckiej.

 

Główne uroczystości zakończenia tegorocznego marszu w Kielcach odbyły się na Placu Wolności, przed Pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego. Uczestniczyli w nich przedstawiciele władz państwowych, samorządowych i wojskowych. Zakończenie Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej tradycyjnie jest okazją  do wręczenia odznak i nagród marszowych. Tak było i w tym roku. Uroczystość na placu Wolności zakończył ceremoniał składania wiązanek przez uczestniczące w wydarzeniu delegacje. 52 w historii Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej zakończył przemarsz uczestników na plac przed Pałacem Biskupów Krakowskich, gdzie odbył się Apel Poległych, a następnie dokonano rozwiązania marszu.

 

Ale dla mieszkańców „Miasta Legionów” nie oznaczało to wcale zakończenia dnia z „Kadrówką”, bowiem z okazji obchodów Roku Józefa Piłsudskiego i Marszu I Kompanii Kadrowej - Urząd  Miasta Kielce, Kluby Młodzieżowe Wolna Strefa oraz Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej 4 Pułku Piechoty Legionów w Kielcach zaprosiły wszystkich na wakacyjny „Piknik z Legionistami”. Na kieleckim Rynku można było odpocząć na leżaku lub kocu, na zaimprowizowanej „trawie”, zaś w programie rodzinnej imprezy znalazły się m.in.: prezentacje taneczne i muzyczne, konkursy, spektakle oraz koncert zespołu ANKH. Uczestnicy imprezy mogli obejrzeć oryginalny sprzęt legionowy, repliki mundurów, jakich używali Polacy w okresie I Wojny Światowej oraz w czasie pokoju po odzyskaniu niepodległości. Na chętnych czekały też konkursy wiedzy o Legionach i wiele innych atrakcji, jak rozmaite gry i zabawy rodzinne czy loteria. Podczas tego wydarzenia wolontariusze zbierali do puszek dobrowolne datki na rzecz budowy "Ławeczki Andrzeja Koziei".

lista aktualności
Budżet Obywatelski
Idea Kielce
Lato W Mieście 2017
Lato w Mieście 2017
Karta Dużej Rodziny
Karta Dużej Rodziny
Wycinka drzew i krzewów
Wycinka drzew i krzewów
Program usuwania i unieszkodliwiania z terenu Miasta Kielce wyrobów zawierających azbest
Program usuwania azbestu
Energia
Energia
Nowelizacja Prawa o Stowarzyszeniach
Prawo o Stowarzyszeniach - Nowelizacja
Zakończenie inwestycji - Sieć kanalizacyjna w oś. Baranówek-Kawetczyzna
Sieć kanalizacyjna w oś. Baranówek-Kawetczyzna
Odpady komunalne
Odpady komunalne
System Informacji Przestrzennej Województwa Świętokrzyskiego
SIPWŚ
Organizacje Pozarządowe
Organizacje Pozarządowe
Program EOG 2009-2014 w Gminie Kielce
Program EOG 2009-2014 w Gminie Kielce
Urząd Miasta Kielce Kontakt
Rynek 1
25-303 Kielce

ul. Strycharska 6

25-659 Kielce

ul. Szymanowskiego 6
25-361 Kielce

Bezpłatna infolinia: tel. 800 166 726    Biuro Obsługi Interesanta: tel. 800 166 726

Email:    ||      ||  

 

 

Centrum Obsługi Inwestora (Investor Assistance Centre)

  Email: +48 41 36 76 557, 41 36 76 571

 

Urząd Miasta Kielce posiada Certyfikat Zintegrowanego Systemu Zarządzania
spełniającego wymagania norm PN-EN ISO 9001:2009, PN-ISO/IEC 27001:2014-12 i Wymagań Systemu Przeciwdziałania Zagrożeniom Korupcyjnym