ePUAP RSS BIP Jakość powietrza w Kielcach Komunikacja w jezyku migowym Free Hotspots Kielce ExpoCity Urzad Miasta Kielce Akcja Lato w Mieście Galerie zdjęć GEOPORTAL Inwestuj w Kielcach

Pokaż/ukryj kalendarz

"Kadrówka" dotarła do Kielc

12-08-2017

Zobacz w  Internetowej Telewizji Kielce

52. w historii i 37. po wojnie Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej dotarł do Kielc. Członkowie Związku Piłsudczyków, organizacji strzeleckich, harcerze, żołnierze Wojska Polskiego, funkcjonariusze Straży Granicznej i osoby cywilne co roku upamiętniają  w ten sposób szlak bojowy z sierpnia 1914 roku, który odbył się  pod dowództwem marszałka Józefa Piłsudskiego. W tym roku w „Kadrówce” bierze udział ponad 300 osób. Po dotarciu do stolicy województwa świętokrzyskiego delegacja marszu złożyła kwiaty na Cmentarzu Wojskowym, na grobach poległych legionistów i żołnierzy z wojny polsko-bolszewickiej. Następnie uczestnicy „Kadrówki” przeszli do znajdującej się u zbiegu ulic Krakowskiej i Spacerowej historycznej figury Najświętszej Maryi Panny. Tu  prezydent Kielc odebrał meldunek o przybyciu "Kadrówki" do naszego miasta.

Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej co roku pokonuje tę samą, historyczną trasę, jaką na rozkaz Józefa Piłsudskiego odbyła w 1914 roku  I Kompania Kadrowa. Wyruszyli 6 sierpnia z krakowskich Oleandrów, by przez Słomniki, Miechów, Wodzisław, Jędrzejów, Chęciny i Szewce - dotrzeć  12 sierpnia do Kielc. "Kadrówka" dała początek Legionom Polskim, które przyczyniły się do odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej, ustanowiony z inicjatywy byłych legionistów w 1924 roku, odbywał się nieprzerwanie do wybuchu II wojny światowej. W okresie powojennym Marsze były zakazane. Do idei powrócono w roku 1981, z inicjatywy środowisk niepodległościowych ziemi krakowskiej i kieleckiej.

Główne uroczystości zakończenia tegorocznego marszu w Kielcach odbyły się na Placu Wolności, przed Pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego. Uczestniczyli w nich przedstawiciele władz państwowych, samorządowych i wojskowych. Zakończenie Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej tradycyjnie jest okazją  do wręczenia odznak i nagród marszowych. Tak było i w tym roku. Uroczystość na placu Wolności zakończył ceremoniał składania wiązanek przez uczestniczące w wydarzeniu delegacje. 52 w historii Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej zakończył przemarsz uczestników na plac przed Pałacem Biskupów Krakowskich, gdzie odbył się Apel Poległych, a następnie dokonano rozwiązania marszu.

Ale dla mieszkańców „Miasta Legionów” nie oznaczało to wcale zakończenia dnia z „Kadrówką”, bowiem z okazji obchodów Roku Józefa Piłsudskiego i Marszu I Kompanii Kadrowej - Urząd  Miasta Kielce, Kluby Młodzieżowe Wolna Strefa oraz Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej 4 Pułku Piechoty Legionów w Kielcach zaprosiły wszystkich na wakacyjny „Piknik z Legionistami”. Na kieleckim Rynku można było odpocząć na leżaku lub kocu, na zaimprowizowanej „trawie”, zaś w programie rodzinnej imprezy znalazły się m.in.: prezentacje taneczne i muzyczne, konkursy, spektakle oraz koncert zespołu ANKH. Uczestnicy imprezy mogli obejrzeć oryginalny sprzęt legionowy, repliki mundurów, jakich używali Polacy w okresie I Wojny Światowej oraz w czasie pokoju po odzyskaniu niepodległości. Na chętnych czekały też konkursy wiedzy o Legionach i wiele innych atrakcji, jak rozmaite gry i zabawy rodzinne czy loteria. Podczas tego wydarzenia wolontariusze zbierali do puszek dobrowolne datki na rzecz budowy "Ławeczki Andrzeja Koziei".

Budżet Obywatelski
Lato w Mieście 2017

Email: +48 41 36 76 557, 41 36 76 571

spełniającego wymagania norm PN-EN ISO 9001:2009, PN-ISO/IEC 27001:2014-12 i Wymagań Systemu Przeciwdziałania Zagrożeniom Korupcyjnym