ePUAP RSS BIP Jakość powietrza w Kielcach Komunikacja w jezyku migowym Free Hotspots Kielce ExpoCity Urzad Miasta Kielce Urząd Miasta Kielce Galerie zdjęć GEOPORTAL Inwestuj w Kielcach

Pokaż/ukryj kalendarz

Miasto przystąpiło do opracowania Programu wspierania przedsiębiorczości

14-09-2017

Zobacz w Internetowej Telewizji Kielce

Miasto przystąpiło do opracowania Programu wspierania przedsiębiorczości dla Miasta Kielce. Przedsięwzięcie to było tematem konferencji prasowej w ratuszu.

Główne cele Programu to rzetelne zidentyfikowanie barier rozwojowych biznesu w Kielcach w ścisłej współpracy z lokalnymi przedsiębiorcami, rozpoczęcie szerokiej debaty na temat przyszłości Kielc i głównych kierunków rozwoju gospodarczego miasta oraz opracowanie metod i narzędzi, które pozwolą w krótkim czasie na podwyższenie atrakcyjności inwestycyjnej i konkurencyjności naszego miasta w skali kraju. Zadanie jest trudne, ponieważ kolejne raporty wskazują, iż województwo świętokrzyskie plasuje się w końcówce większości raportów gospodarczych (np. Atrakcyjność inwestycyjna województw i podregionów Polski 2016 – Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową, Atrakcyjność inwestycyjna województw 2016 – SGH Warszawa, Indeks Millennium 2017 - potencjał innowacyjności regionów). Samo miasto osiąga lepsze wyniki gospodarcze, jednak w województwie brakuje innych, silnych ośrodków gospodarczych, które stymulowałyby rozwój całego regionu, a skala oddziaływania Kielc jest ograniczona (głównie Powiat Kielecki). Zrealizowanie działań ułatwiających prowadzenie działalności gospodarczej w Kielcach oraz stworzenie atrakcyjnych warunków do inwestowania wydaje się być jednym z najważniejszych wyzwań na najbliższe lata.

Program wspierania przedsiębiorczości dla Miasta Kielce to dokument opracowywany w oparciu o metodę partycypacyjno - ekspercką. W trakcie prac zostanie powołana do życia Rada Programowa, w której zasiądą osoby zaangażowane na co dzień w życie gospodarcze miasta (przedsiębiorcy, przedstawiciele uczelni wyższych i instytucji otoczenia biznesu). Zadaniem Rady będzie czuwanie nad wyborem kierunków rozwoju miasta i optymalnych działań rozwojowych. Prace Rady Programowej wspierać będą zewnętrzni eksperci wybrani spośród osób cieszących się autorytetem w poszczególnych branżach, czyli Panel Ekspertów. Przewiduje się zaangażowanie specjalistów z branży wystawienniczo - kongresowej, metalowo - maszynowej, BSS oraz z zakresu wspierania przedsiębiorczości. Jednym z najważniejszych elementów programu będzie głos społeczności lokalnej, która może włączyć się w tworzenie Programu  poprzez badania ankietowe i fokusowe. Te elementy, jak również analiza danych zastanych pozwoli na stworzenie spójnego dokumentu obejmującego diagnozę stanu obecnego, jak i wskazanie działań zaradczych i prorozwojowych dla Miasta Kielce. Warto przy tym zaznaczyć, iż oddziaływanie programu nie ograniczy się tylko do samego miasta, ale będzie uwzględniało i wpływało także na sąsiednie gminy w ramach Kieleckiego Obszaru Funkcjonalnego.

Zlecenie jest realizowane przez konsorcjum firm ASM - Centrum Badań i Analiz Rynku Sp. z o.o. (Kutno) oraz Europejski Instytut Marketingu Miejsc - Best Place (Warszawa) wyłonione w przetargu nieograniczonym. Planowany termin zakończenia prac to kwiecień 2018 r.

Podczas konferencji prasowej w magistracie przedstawiono także wybrane wskaźniki Raportu z monitorowania realizacji Strategii Rozwoju Miasta Kielce na lata 2007 -2020.  Strategia Rozwoju Miasta Kielce na lata 2007-2020 przyjęta Uchwałą Rady Miasta nr XII/214/2015 z dnia 30 lipca 2015 roku nakłada obowiązek oceny jej realizacji, w oparciu o przyjęte wskaźniki monitorujące, które odnoszą się zarówno do celów strategicznych, jak i celów operacyjnych i poszczególnych działań. Ocena ta odbywa się poprzez monitoring wskaźników na podstawie których sporządza się raport z monitorowania Strategii.

Celem niniejszego raportu jest pokazanie w jaki sposób kształtują się tendencje, które  zaszły w poszczególnych obszarach strategicznych w ostatnich dwóch latach w oparciu o określone wskaźniki. Obserwowane zmiany wynikają przede wszystkim z podjętych w tym czasie przez Urząd Miasta Kielce i inne jednostki zależne działań, przyczyniając się tym samym do realizacji celów strategicznych i operacyjnych. Jest to pierwszy raport monitorujący stopień wykonania Strategii. Taki raport z wykonania Strategii będzie ukazywał się co roku, aż do 2021 r. Ponadto w przyszłym roku planowany jest tzw. monitoring trendów, który powinien dać pogląd na to, w  jakich kierunkach Miasto i region się rozwijają a także jakie działania należy podjąć.

Raportu z monitorowania realizacji Strategii Rozwoju Miasta Kielce

Budżet Obywatelski

Email: +48 41 36 76 557, 41 36 76 571

spełniającego wymagania norm PN-EN ISO 9001:2009, PN-ISO/IEC 27001:2014-12 i Wymagań Systemu Przeciwdziałania Zagrożeniom Korupcyjnym