Kontrast
Czcionka
English

ePUAP RSS BIP Jakość powietrza w Kielcach Komunikacja w jezyku migowym Free Hotspots Kielce ExpoCity Urzad Miasta Kielce Urząd Miasta Kielce Galerie zdjęć GEOPORTAL Inwestuj w Kielcach

winieta

Internetowa Telewizja Kielce

Wyszukiwarka

Subskrypcja

Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

Aktualności

Wyjątkowe widowisko na rocznicę urodzin Józefa Piłsudskiego

06-12-2017

Zobacz w Internetowej Telewizji Kielce

 

W 150. rocznicę urodzin Józefa Piłsudskiego, w Kieleckim Centrum Kultury odbył się spektakl „Wódz”. Autorem scenariusza i reżyserem jest Leszek Kumański.

 

To widowisko ukazujące najważniejsze chwile w życiu i działalności tego wybitnego Polaka, a także honorowego obywatela Kielc. W spektaklu zostały odtworzone istotne rozmowy, pokazujące refleksje, rozterki, diagnozy tak samego Piłsudskiego, jak i bliskich mu osób. Część tych rozmów zaprezentowali aktorzy Teatru im. S. Żeromskiego, którzy wcielili się w rolę Marszałka, jego żony, bliskich współpracowników, a także polityków. Niektóre fakty oraz przełomowe dni, tak w życiu Polski, jak Józefa Piłsudskiego ukazana została poprzez odtworzenie na ekranach archiwalne materiały.

 

W widowisku zaprezentowano najpiękniejsze pieśni legionowe i patriotyczne. Całość spinał głos Narratora, wprowadzającego widzów w kolejny kontekst dramaturgiczny. Każda ze scen pojawiała się w steatralizowanej oprawie (światło, dźwięk, wizualizacje). W spektaklu zostały też pokazane ważne chwile w życiu Józefa Piłsudskiego, związane z Kielcami, będące istotnym fragmentem historii Polski.

 

Widzowie, którzy wypełnili dużą scenę KCK do ostatniego miejsca, długo oklaskiwali na stojąco artystów oraz twórców widowiska. Pieśni, jak m.in. "Przybyli ułani", "Wojenko, wojenko", "Rozkwitały pąki białych róż" czy wreszcie 'Marsz Pierwszej brygady", były śpiewane wspólnie przez całą salę. Pytani o wrażenia - wychodzący ze spektaklu nie kryli wzruszenia.

 

„Kielce są dla mnie, czem uśmiech pierwszy ukochanej, czem pierwszy promień brzasku” - te słowa, wypowiedziane przez Józefa Piłsudskiego są wielu osobom doskonale znane. O naszym mieście Marszałek wypowiadał się nie raz z uznaniem i sentymentem. Kielce były miastem, w którym zaczęła się niepodległość. Latem przypomniała to ekspozycja, przygotowana przez Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej pod hasłem „Kielce na szlaku do niepodległości” czy wystawa „Kielce na szlaku do niepodległości” eksponowana na ogrodzeniu Parku Miejskiego, w miejscu historycznym, gdzie niegdyś stała trybuna, z której witano uczestników Kadrówki, a na której w 1926 roku stał sam Piłsudski. Na placu Wolności Muzeum Historii Kielc prezentował także ekspozycje zatytułowane: „Józef Piłsudski w karykaturze” oraz  „Józef Piłsudski na pomnikach w II Rzeczypospolitej”. W ramach obchodów roku Józefa Piłsudskiego 12 sierpnia na Rynku odbył się też rodzinny Piknik z Legionistami, impreza z udziałem i tych całkiem małych i tych sporo starszych kielczan.


O jubileuszu urodzin Marszałka  i jego bliskich związkach z Kielcami przypominało także kilkanaście billboardów, eksponowanych w dziewięciu miastach Polski: Gdańsku, Krakowie, Olsztynie, Rzeszowie, Wrocławiu, Szczecinie, Warszawie, Łodzi i Kielcach.

 

 

lista aktualności
Budżet Obywatelski
Idea Kielce
Lato W Mieście 2017
Baza Ofert Inwestycyjnych
Karta Dużej Rodziny
Karta Dużej Rodziny
Wycinka drzew i krzewów
Wycinka drzew i krzewów
Program usuwania i unieszkodliwiania z terenu Miasta Kielce wyrobów zawierających azbest
Program usuwania azbestu
Energia
Energia
Nowelizacja Prawa o Stowarzyszeniach
Prawo o Stowarzyszeniach - Nowelizacja
Zakończenie inwestycji - Sieć kanalizacyjna w oś. Baranówek-Kawetczyzna
Sieć kanalizacyjna w oś. Baranówek-Kawetczyzna
Odpady komunalne
Odpady komunalne
System Informacji Przestrzennej Województwa Świętokrzyskiego
SIPWŚ
Organizacje Pozarządowe
Organizacje Pozarządowe
Program EOG 2009-2014 w Gminie Kielce
Program EOG 2009-2014 w Gminie Kielce
Urząd Miasta Kielce Kontakt
Rynek 1
25-303 Kielce

ul. Strycharska 6

25-659 Kielce

ul. Szymanowskiego 6
25-361 Kielce

Bezpłatna infolinia: tel. 800 166 726    Biuro Obsługi Interesanta: tel. 800 166 726

Email:    ||      ||  

 

 

Centrum Obsługi Inwestora (Investor Assistance Centre)

Adres skrytki Urzędu Miasta Kielce na platformie ePUAP  /g94m13lgvz/skrytka Email: +48 41 36 76 557, 41 36 76 571

 

Urząd Miasta Kielce posiada Certyfikat Zintegrowanego Systemu Zarządzania
spełniającego wymagania norm PN-EN ISO 9001:2015-10, PN-ISO/IEC 27001:2014-12 i Wymagań Systemu Przeciwdziałania Zagrożeniom Korupcyjnym