ePUAP RSS BIP Jakość powietrza w Kielcach Komunikacja w jezyku migowym Free Hotspots Kielce ExpoCity Urzad Miasta Kielce Urząd Miasta Kielce Galerie zdjęć GEOPORTAL Inwestuj w Kielcach

Czy Kapitan Porządek uratuje świat?

01-12-2017

Zobacz w  Internetowej Telewizji Kielce

To nie jest zwykła opowieść o tym, co robić, aby chronić środowisko naturalne, to radosna, pełna dowcipu historia, która bawi i uczy. Jej bohaterem jest kosz do segregacji szkła - Kapitan  Porządek, który niczym superbohater ze znanych komiksów stara się ochronić Ziemię przed zalewem śmieci. Premiera spektaklu odbyła się w Szkole Podstawowej nr 5 w Kielcach.

Po raz pierwszy postać pojawiła się 2 lata temu w kolorowankach dla dzieci przygotowanych przez Wydział Usług Komunalnych i Zarządzania Środowiskiem kieleckiego ratusza. Kapitan Porządek się spodobał się i powstał pomysł, aby go ożywić i kolejne elementy edukacji zbudować właśnie na nim. Ratusz zwrócił się do Teatru Lalki i Aktora Kubuś. Tak powstał spektakl adresowany do uczniów najmłodszych klas szkół podstawowych.

Kapitan Porządek oraz jego przyjaciele, stara lodówka i czechosłowacki telewizor  opowiadają dzieciom o zachowaniach proekologicznych, segregowaniu śmieci i ochronie środowiska. Czy uda im się dotrzeć do ludzi - „bezmyślnie śmiecących wstręciuchów”, jak ich nazywają, i przekonać do segregacji śmieci? Czy da się uratować Ziemię? Tego młodzi widzowie dowiedzą się oglądając spektakl. Wydział Usług Komunalnych i Zarządzania Środowiskiem planuje, aby sztukę pokazać we wszystkich kieleckich szkołach podstawowych, w oddziałach 0-3.

Uzupełnieniem zajęć proekologicznych, których przewodnikiem jest Kapitan Porządek, są kolejne materiały, jakie Urząd Miasta Kielce przekazuje poszczególnym klasom. To książeczki o tym, jak Kapitan dba o czyste miasto, gry oraz karty.

Budżet Obywatelski