ePUAP RSS BIP Jakość powietrza w Kielcach Komunikacja w jezyku migowym Free Hotspots Kielce ExpoCity Urzad Miasta Kielce Urząd Miasta Kielce Galerie zdjęć GEOPORTAL Inwestuj w Kielcach

Finał 3 edycji projektu "MAMA TATA I JA" w Instytucie Dizajnu

06-12-2017

Kolejna 3 już edycja projektu pn. „Teatr, Mama, Tata i Ja”, realizowanego przez Teatr Lalki i Aktora „Kubuś”, miała swój finał 6 grudnia w dniu Świętego Mikołaja. Pięknym prezentem dla dzieci, których rodzice na co dzień przebywają w zakładzie karnym, była możliwość spotykania się z nimi poza murami aresztu. To właśnie dla osadzonych w kieleckim Areszcie Śledczym oraz ich rodzin poświęcony był cykl warsztatów artystycznych. Jego uczestnicy wspólnie oglądali spektakle, brali udział w warsztatach plastycznych, wokalno-ruchowych, muzycznych, prowadzonych przez aktorów, zajęciach terapeutycznych oraz spotkaniach przy stole, podczas których dzieci zadawały często trudne pytania.

Projekt ma na celu budowanie więzi i pogłębianie relacji osadzonych z dziećmi, którzy na co dzień nie mogą uczestniczyć w ich wychowaniu.  Jego pomysłodawcą  były kieleckie służby więzienne, do których obowiązków należy resocjalizacja skazanych. W projekcie uczestniczyło 9 rodzin, 3 kobiety, 6 mężczyzn i 16 dzieci w wieku od 3 do 17 oraz ich opiekunowie. Warunkiem uczestnictwa w projekcie było to, że skazanie ma charakter półotwarty, a także wyrok przewiduje niewysokie wymiary pozbawienia wolności oraz skazani wykazują  prawidłowe zachowanie w zakładzie karnym i poza nim.

Comiesięczne spotkania osadzonych z dziećmi zostały upamiętnione na fotografiach, które wykonali kieleccy fotograficy ze Świętokrzyskiego Stowarzyszenia Twórców Fotoklub. Ekspozycję, w formie okręgu, zaprezentowano jako drogę z wieloma kierunkami, którymi w przyszłości mogą podążać skazani wraz ze swoimi rodzinami. Wystawę,  około 40 zdjęć, będzie można oglądać bezpłatnie do końca grudnia 2017 w Instytucie Dizajnu na Wzgórzu Zamkowym w Kielcach.

Na realizację projektu „Kubuś” otrzymał 37 tysięcy złotych przyznanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Patronat nad projektem objął prezydent Kielc, Wojciech Lubawski.

Budżet Obywatelski