ePUAP RSS BIP Jakość powietrza w Kielcach Komunikacja w jezyku migowym Free Hotspots Kielce ExpoCity Urzad Miasta Kielce Urząd Miasta Kielce Galerie zdjęć GEOPORTAL Inwestuj w Kielcach

Finał konkursu „Mój startup-mój biznes”

06-12-2017

Uczniowie Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Rembowie zostali laureatami konkursu „Mój startup-mój biznes”. Są autorami pomysłu na oprogramowanie ułatwiające osobom starszym korzystanie z komputera.

Projekt realizowany był przez Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli w partnerstwie z Kieleckim Parkiem Technologicznym i przy finansowym wsparciu Narodowego Banku Polskiego. Chodziło o dostarczenie młodzieży i nauczycielom gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z terenu województwa świętokrzyskiego wiedzy ekonomicznej dotyczącej funkcjonowania biznesu. – Chcieliśmy przede wszystkim zainteresować młodych ludzi zmianami i tendencjami na rynku pracy i wyposażyć ich w wybrane kompetencje kluczowe – tłumaczy Jacek Wołowiec, dyrektor ŚCDN i dodaje, że KPT jest doskonałym miejscem na tego typu przedsięwzięcia, bo to właśnie w Parku można rozwijać przedsiębiorcze postawy.

W okresie od 20 września do 5 grudnia zespoły z wybranych w procesie rekrutacji szkół (90 uczniów i 10 nauczycieli) przygotowywały swoje modele biznesowe. Był to dla nich bardzo intensywny czas. Wzięli udział min. w warsztatach prowadzonych przez ekspertów z Kieleckiego Parku Technologicznego, podczas których mogli dowiedzieć się jak przekształcić pomysł na biznes w startup, tworzyli biznesplany i analizy SWOT. Ważnym elementem były zajęcia, które pomogły im przygotować się na sesje pitchingowe. – Projekt miał podobny charakter do takich wydarzeń, jak np. Startup Weekend. Tu uczestnicy przez prawie 3 miesiące pracowali nad modelami biznesowymi, badali rynek, kanały sprzedaży, wyznaczali potrzeby i grupy odbiorców, a także przychody i koszty – mówi Szymon Mazurkiewicz, dyrektor KPT. To właśnie w Parku młodzi przedsiębiorcy na co dzień mogą liczyć na fachową weryfikację ich nowatorskich pomysłów.

Najlepsze 10 zespołów, wybranych po wcześniejszej selekcji w szkołach, zaprezentowało się podczas sesji pitchingowych, które odbyły się 5 grudnia w ośrodku szkoleniowym ŚCDN w Wólce Milanowskiej. – To nie było dla nich łatwe zadanie. Stanęli przed komisją, która zadawała takie pytania, jakie zadawane są startupowm na prawdziwych pitchingach odbywających się przed potencjalnymi inwestorami – podkreśla Szymon Mazurkiewicz. Obok niego w komisji oceniającej zasiedli: Joanna Rudawska z Działu Projektów Rozwojowych KPT, Krzysztof Łysak, zastępca dyrektora ŚCDN  oraz Albert Ksel, właściciel firmy Axel Media, doświadczony startupowiec, który z powodzeniem prowadzi własny biznes.

Najlepszy okazał się pomysł pn. „Easy comp” – oprogramowanie dla osób starszych ułatwiające korzystanie z komputerów. Wymyślili je uczniowie z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Rembowie. Drugie miejsce zajął zespół z Zespół Szkół Ekonomicznych im. Mikołaja Kopernika w Kielcach z aplikacją „Cook it Yourself” pomagającą w komponowaniu posiłków w domu. Trzeci byli uczniowie z ZSE w Kielcach, którzy wymyślili DISCONNECT aplikację łączącą ludzi nieznających się na nowoczesnych technologiach z ekspertami w tym temacie. - Byliśmy bardzo pozytywnie zaskoczeni poziomem prezentacji. Wszystkie modele były bardzo profesjonalnie przygotowane. Nie było złych pomysłów na biznes – podsumowuje dyrektor Mazurkiewicz.

Budżet Obywatelski