Kontrast
Czcionka
English

ePUAP RSS BIP Jakość powietrza w Kielcach Komunikacja w jezyku migowym Free Hotspots Kielce ExpoCity Urzad Miasta Kielce Urząd Miasta Kielce Galerie zdjęć GEOPORTAL Inwestuj w Kielcach

winieta

Internetowa Telewizja Kielce

Wyszukiwarka

Subskrypcja

Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

Aktualności

Kielce -  Europejskie Miasto Sportu 2018 Kielce -...
Kielce -  Europejskie Miasto Sportu 2018 Kielce -...
Mistrzostwa Europy UEFA EURO U21 Mistrzostwa Europy...
Mistrzostwa Europy EKO Kyokushin/Shinkyokushin Kadetów U16 i Młodzieżowców U22 Mistrzostwa Europy...
Mistrzostwa Europy EKO Kyokushin/Shinkyokushin Kadetów U16 i Młodzieżowców U22 Mistrzostwa Europy...
Zakład Unieszkodliwiania Odpadów dla miasta Kielce i powiatu kieleckiego Zakład...
Kielecki Park Technologiczny - kolejne inwestycje Kielecki Park...
Wystawa Belle Epoque zainaugurowała Akademię Off Fashion Wystawa Belle...
Off Fashion - Cinema Off Fashion -...
Off Fashion - Cinema Off Fashion -...
Kielce po raz kolejny odwiedzili też członkowie zespołu „Kwiat Podola” Kielce po raz...
Kompozycja...
2017 był „Rokiem Piłsudskiego” 2017 był „Rokiem...
2017 był „Rokiem Piłsudskiego” 2017 był „Rokiem...
2017 był „Rokiem Piłsudskiego”  - widowisko „Wódz” 2017 był „Rokiem...
Modernizacja Centrum Komunikacyjnego Modernizacja...
Modernizacja Centrum Komunikacyjnego Modernizacja...
Ogród Botaniczny Ogród Botaniczny
Targi Kielce - spółka świętowała 25-lecie działalności Targi Kielce -...

Tak minął 2017 rok

29-12-2017

Zobacz w Internetowej Telewizji Kielce

 

Jaki był rok 2017? Jakie wydarzenia były ważne dla Kielc?
Na pewno był to rok niezapomnianych sportowych emocji, ważnych inicjatyw gospodarczych, dalszego rozwoju Kieleckiego Parku Technologicznego, jubileuszy Targów Kielce i Młodzieżowego Domu Kultury, rok działań na rzecz poprawy jakości życia mieszkańców, wydarzeń o charakterze patriotycznym, ciekawych imprez kulturalnych. Ale też rok, w którym pożegnaliśmy wybitne osoby związane z życiem stolicy województwa świętokrzyskiego.


Słuszność promowanej od lat idei Kielc, jako miasta sportu, potwierdził prestiżowy tytuł przyznany przez European Capitals and Cities of Sport Federation - dla miast i społeczności, które wyróżniają się osiągnięciami w polityce miejskiej w zakresie rozwoju oraz propagowania sportu, zarówno zawodowego, jak i amatorskiego. Kielce, jako jedyne miasto w Polsce, otrzymały miano Europejskiego Miasta Sportu 2018. Podczas grudniowej gali w siedzibie Parlamentu Europejskiego w Brukseli wyróżnienie odebrał prezydent Wojciech Lubawski. Inicjatorem działań, zmierzających do uhonorowania Kielc, jest Bogdan Wenta.

 

Czerwiec 2017 roku upłynął pod znakiem piłki nożnej. Kielce były jednym z sześciu miast-gospodarzy Mistrzostw Europy UEFA EURO U21. Do tego sportowego wydarzenia przygotowano bazę sportową, na przyjęcie gości czekały także obiekty hotelarskie i gastronomiczne, a w naszym mieście odbywały się nie tylko treningi oraz mecze. Dla kielczan i gości zorganizowano wiele imprez artystycznych. Podziękowania za znakomitą organizację turnieju w Kielcach oraz wspaniałą atmosferę, jaką miasto stworzyło w czasie mistrzostw, delegat UEFA złożył na ręce prezydenta Wojciecha Lubawskiego.

 

W listopadzie Kielce, jako gospodarz kolejnej ważnej imprezy sportowej rangi międzynarodowej, stały się stolicą europejskiego karate. Podczas Mistrzostw Europy EKO Kyokushin/Shinkyokushin Kadetów U16 i Młodzieżowców U22 w Hali Legionów o tytuły najlepszych na Starym Kontynencie walczyło ponad 350 zawodników reprezentujących przeszło 30 narodowych federacji zrzeszonych w Europejskiej Organizacji Karate. Po raz pierwszy w historii Mistrzostw Europy zawody odbywały się jednocześnie na 5 matach.

 

Ale nie tylko sportem żyliśmy. W Promniku koło Kielc zakończono realizację projektu pod nazwą "Budowa Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów dla miasta Kielce i powiatu kieleckiego". To najnowocześniejsza inwestycja tego typu w Polsce. Swoją działalnością obejmuje Kielce oraz 17 ościennych gmin, czyli obszar zamieszkany przez niemal 400 tys. ludzi. Dzięki budowie Zakładu 75% śmieci nie trafia na wysypisko, ale zostaje przerabiane na surowce wtórne lub wykorzystywane jako paliwo czy kompost.


Jedną z niezwykle ważnych inwestycji, planowanych w Kielcach, jest Centralne Laboratorium Głównego Urzędu Miar. To właśnie lokalizacja zaproponowana przez nasze miasto zdobyła największe uznanie. Samorząd Kielc ma przekazać pod inwestycję działkę u zbiegu ulic Wrzosowej i księdza Jerzego Popiełuszki, teren nagrodzony w ogólnopolskim konkursie „Grunt na Medal”.


W lutym W siedzibie Zarządu Transportu Miejskiego w Kielcach podpisano umowę na kompleksową modernizację Centrum Komunikacyjnego, czyli dawnego dworca PKS. To kolejny krok do bardzo ważnej inwestycji. W konkursie na projekt przebudowy najlepszą koncepcję przedstawiła kielecka pracownia architektoniczna Bojarowicz - Kamiński. Zgodnie z decyzją konserwatora zabytków bryła dawnego dworca musi zostać zachowana. Natomiast jego wnętrze czeka gruntowna modernizacja.

 

2017 był kolejnym rokiem pomyślnym dla Kieleckiego Parku Technologicznego. W marcu Park otrzymał 4 mln zł unijnego dofinansowania na uzbrojenie terenów pod inwestycje. Będą gotowe do sprzedaży w pierwszym kwartale 2018 roku.

 

W maju - dzięki umowie pomiędzy Polską Grupą Energetyczną Bełchatów, właścicielem Elektrociepłowni Kielce, teren Kieleckiego Parku Technologicznego powiększył się o 4 ha. Zakup, który jest odpowiedzią na ogromne zapotrzebowanie ze strony inwestorów, pozwoli zrealizować na terenie przyległym do obszaru KPT różne biznesowe przedsięwzięcia. Docelowo pojawią się tam m.in. budynki biurowe otoczone zielenią, hale produkcyjne oraz te przeznaczone pod nowe technologie.

 

To był także dobry, choć trudny rok dla Targów Kielce. Spółka świętowała 25-lecie działalności. Z tej okazji miasto promowało się w Warszawie podczas gali w Teatrze Polskim z udziałem ponad 800 gości z całego kraju. Targi Kielce są dziś drugim, pod względem osiąganych wyników, ośrodkiem wystawienniczym w Europie Środkowo-Wschodniej.

 

Kielce dołączyły do programu Mieszkanie Plus z projektem całego, dobrze skomponowanego i funkcjonalnego osiedla.  Uroczystość podpisania listu intencyjnego o współpracy pomiędzy miastem a Krajowym Zasobem Nieruchomości odbyła się w listopadzie w ratuszu z udziałem m.in. wiceministra infrastruktury i budownictwa. Przy ulicy Lecha, w otoczeniu zieleni, w sąsiedztwie innych osiedli mieszkaniowych powstanie zespół 5 budynków według koncepcji wypracowanej przez miasto w dialogu z  Grupą Aktywistów Nowy Czarnów, reprezentującą mieszkańców  sąsiedniego osiedla.

 

W grudniu Miejski Zarząd Dróg w Kielcach rozpoczął wykup nieruchomości, zwłaszcza w okolicach skrzyżowania ulicy Radomskiej z Szybowcową. To  przygotowanie do kolejnej ważnej i dużej inwestycji. Chodzi o kompleksową przebudowę ulicy Zagnańskiej na odcinku od węzła Skrzetle do granic miasta i ulicy Witosa. Dodatkowo ta ostatnia zostanie połączona z Radomską przez wybudowanie od podstaw łącznika w postaci ulicy Nowoszybowcowej. Zgodnie z harmonogramem roboty budowlane mogą rozpocząć się w 2019 i potrwać do końca 2020 roku.

 

Inny charakter ma inwestycja prowadzona na zboczu Karczówki - ogród botaniczny. W ramach Dni Otwartych mieszkańcy po raz pierwszy mogli zobaczyć jak obecnie wygląda to miejsce. Łączna powierzchnia ogrodu zajmuje 15 hektarów, zaś zagospodarowana już część - 11. Otwarcie obiektu nastąpi prawdopodobnie w drugim kwartale 2018 roku, gdyż inwestycja wymaga jeszcze wiele pracy.

 

W 2017 roku Kielce zajęły czwarte miejsce w rankingu prestiżowego pisma Samorządu Terytorialnego "Wspólnota". Są jednym z bardziej przyjaznych miast wojewódzkich pod względem podatkowym. Fitch Ratings - jedna z najbardziej renomowanych na świecie firm, która ocenia instytucje finansowe, przedsiębiorstwa i państwa, potwierdził międzynarodowe długoterminowe krajowe ratingi dla Kielc dla zadłużenia w walucie zagranicznej i krajowej na poziomie „BBB” oraz długoterminowy rating krajowy na poziomie „A+(pol)”.

 

Kielce, jako kolejne miejsce na mapie Polski aktywnie uczestniczą w rozwoju idei miast inteligentnych (Smart Cities). Opracowywana Ramowa Strategia Smart City 2030+zakłada wsparcie takich sfer zarządzania miastem jak: infrastruktura, bezpieczeństwo, ład przestrzenny, środowisko czy edukacja.

 

Porozumienie  w  sprawie współpracy na rzecz poprawy jakości powietrza na terenie gminy Kielce parafowali w październiku prezydent stolicy regionu świętokrzyskiego oraz przedstawiciel spółki Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. W ramach projektu będą prowadzone działania edukacyjne zachęcające mieszkańców Kielc do eliminowania palenisk opalanych paliwem stałym i zastępowania ich nowoczesnymi kotłami zasilanymi ekologicznym gazem ziemnym. Do sprzedawców opału prezydent Kielc apeluje, aby kontrolowali jakość sprzedawanych paliw stałych.

 

Z myślą o zdrowiu mieszkańców, w Kielcach realizowane są programy profilaktyczne. Zastępca prezydenta Kielc Andrzej Sygut odebrał w Sejmie statuetkę Lider w Innowacjach. To nagroda dla samorządu za realizację programu zdrowotnego z wykorzystaniem nowych standardów w zakresie profilaktyki grypy.

 

Na początku roku w budynku po dawnej Akademii Świętokrzyskiej przy ulicy Mielczarskiego 45, który prezydent Kielc użyczył Stowarzyszeniu Nadzieja Rodzinie, działalność rozpoczął Środowiskowy Dom Samopomocy typu C. Jest dedykowany  m.in. osobom starszym i po kryzysach neurologicznych. Natomiast w Domu Pomocy Społecznej im. Jana i Marysieńki Sobieskich utworzono miejski zakład pielęgnacyjno-opiekuńczy. Do ośrodka kierowane są osoby, starsze, niepełnosprawne i schorowane, które nie są w stanie sobie same poradzić. Tu otoczone są opieką personelu medycznego.

 

Przy ulicy Tartacznej w maju do użytku oddano kolejnych siedem mieszkań socjalnych. Tym samym sfinalizowano II etap inwestycji przewidzianej na lata 2016/17, celem której było wybudowanie 19 mieszkań jedno, dwu i trzypokojowych. Latem Miasto rozpoczęło budowę trzeciego etapu inwestycji. Efektem ma być kolejnych 12 mieszkań socjalnych, także przy Tartacznej. Planowane oddanie do użytku - wiosna/lato 2018 roku.

 

W ratuszu w listopadzie podpisano umowę o dofinansowanie projektu pn. „Budowa Kieleckiego Centrum Kształcenia Praktycznego na rzecz wzrostu gospodarczego regionu świętokrzyskiego”. Inwestycja, o wartości przeszło 44 mln zł, ma powstać przy ul. Łódzkiej. Zostanie dofinansowana z Unii Europejskiej i będzie ogniwem pośrednim pomiędzy szkołami, a rynkiem pracy i pracodawcami. Miasto stawia na działalność edukacyjną w branży: metalowej, mechanicznej/mechatronicznej, informatycznej oraz elektrycznej/elektronicznej. Nauka będzie bezpłatna.

 

Natomiast umowa pomiędzy Kieleckim Parkiem Technologicznym i Politechniką Świętokrzyską pozwoli nie tylko na zatrzymanie w Kielcach najzdolniejszych studentów, ale też na zaszczepienie wśród nich bakcyla przedsiębiorczości. KPT zacieśnia też współpracę z Zespołem Szkół Informatycznych w Kielcach. Zawarte porozumienie jest kolejną inicjatywą łączącą świat nauki z biznesem, a dotyczy wspólnych działań na rzecz wsparcia młodych ludzi na rynku pracy.

 

Z myślą o edukacji młodszego pokolenia w trzech kieleckich szkołach podstawowych (SP 2, 8 i 18) powstały nowoczesne pracownie ekologiczno-przyrodnicze. Zestawy pomocy dydaktycznych i wyposażenia mogą być wykorzystywane na lekcjach przyrody, geografii, chemii czy fizyki. Na realizację zadania Wydział Usług Komunalnych i Zarządzania Środowiskiem Urzędu Miasta otrzymał dofinansowanie w ramach programu przygotowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach.

 

Kiedy w szkołach trwały ostatnie przygotowania do rozpoczęcia nowego roku szkolnego, roku reformy edukacji, w Kielcach - w bursie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1, gościła 80-osobowa grupa dzieci z województwa kujawsko-pomorskiego, z gminy Nakło nad Notecią.  Przyjechały na zaproszenie prezydenta Wojciecha Lubawskiego,  aby wyciszyć się, a swoim rodzicom dać czas na doprowadzenie do porządku domów, które dwa tygodnie wcześniej zniszczyła nawałnica.

 

To był rok wielu przedsięwzięć upamiętniających wydarzenia historyczne. W styczniu w Kielcach zorganizowano obchody ogólnopolskiego, XX Dnia Judaizmu w Kościele Polskim. W 77 rocznicę zbrodni katyńskiej, ulicami naszego miasta przeszedł IV Marsz Katyński. Rozpoczął obchody „Tygodnia Katyńskiego”, organizowanego przez wiele instytucji zajmujących się historią Polski oraz tematem zbrodni katyńskiej. Przy ul. Krakowskiej odsłonięto kompozycję architektoniczno - rzeźbiarską, upamiętniającą most na rzece Bobrzy oraz jego patrona kpt. Kazimierza "Herwina" Piątka. Na Górze Bruszni stanął nowy Krzyż Powstańczy, poświęcony powstańcom styczniowym, którzy w nocy z 22 na 23 stycznia 1863 r. spotkali się na Bruszni, szykując atak na oddział rosyjski stacjonujący w Kielcach. Uroczystości zorganizował prezydent Kielc oraz Stowarzyszenie Pamięć i Tradycja  im. Józefa Piłsudskiego. Inwestycję zrealizowano w ramach ubiegłorocznego budżetu obywatelskiego.

 

2017 był „Rokiem Piłsudskiego”. W mieście, którego jest on honorowym obywatelem przypominano tę wybitną postać nie tylko podczas corocznego zakończenia Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej. Przedstawiciele Kielc uczestniczyli w Zjeździe Miast Piłsudskiego w Łodzi, jednym z najważniejszych w polskim kalendarzu wydarzeń o charakterze patriotycznym  2017 roku. W grudniu delegacja z Kielc wzięła udział w uroczystościach związanych ze 150. rocznicą urodzin Marszałka Józefa Piłsudskiego na Litwie. Postać marszałka upamiętniono w naszym mieście m.in. różnymi wystawami, konkursami dla młodzieży, Piknikiem z Legionistami czy wreszcie widowiskiem „Wódz” w Kieleckim Centrum  Kultury. Na uroczystości pod pomnikiem marszałka na placu Wolności  przyjechały m.in. delegacje Wilna oraz Winnicy.  Współpraca z tym miastem na Ukrainie jest rozwijana od przeszło pół wieku.

 

W ramach programu „Spotkanie z Ojczyzną” grupa rodaków z Winnicy odwiedziła nasze miasto. Seniorzy, członkowie Konfederacji Polaków Podola, do kraju swoich przodków przyjechali na zaproszenie prezydenta Wojciecha Lubawskiego. Program pobytu zakładał poznawanie historii Polski,  zwiedzanie wielu atrakcyjnych historycznie i turystycznie miejsc. Kielce po raz kolejny odwiedzili też członkowie zespołu „Kwiat Podola” oraz uczestnicy XI edycji projektu pod nazwą "Letnia Szkoła Kultury, Historii i Języka Polskiego". W programie wzięła udział młodzież z Winnicy oraz Wilna. Kontynuowany był program stypendiów dla absolwentów szkół średnich i wyższychz Winnicy na bieżący rok akademicki. Wsparcie finansowe otrzymało 155 studentów z czterech kieleckich uczelni. Projekt, realizowany przez Miasto Kielce od 2014 roku, jest unikalny w skali całej Polski i stanowi doskonałą inwestycję w rozwój partnerstwa Kielc oraz Winnicy.

 

Rok 2017 obfitował w wydarzenia kulturalne. Zorganizowano wiele interesujących wystaw, spektakli czy koncertów. Jak zawsze ogromną frekwencją cieszyły się pokazy organizowane w ramach Międzynarodowego Konkursu dla Projektantów i Entuzjastów Mody Off Fashion. Tegoroczna edycja konkursu przebiegała pod hasłem „Cinema”. Natomiast motto III edycji Akademii Off Fashion, organizowanej jesienią przez Kieleckie Centrum Kultury, brzmiało tym razem „Lalka”. Rekordowa liczba - aż 180 filmów, zgłoszona została na tegoroczny XXIII Festiwal Form Dokumentalnych NURT, który w listopadzie odbył się w Kieleckim Centrum Kultury. Owacjami na stojąco publiczność nagroziła najnowszą premierę Kieleckiego Teatru Tańca. „Zobacz jazz. Hymn of Life & Golden Ages” to opowieść o historii tańca jazzowego, którą dziś odkrywamy na nowo. W lipcu, zgodnie z wieloletnią tradycją klucze do bram miasta przejęli uczestnicy Międzynarodowego Harcerskiego Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej.
W 2017 roku jubileusz 60-lecia obchodził Młodzieżowy Dom Kultury w Kielcach. Na zajęcia przychodzą tu dzieci w wieku od przedszkola, po szkołę średnią.

 

W roku 2017, jak to w życiu, było dużo wydarzeń pozytywnych i wesołych. Były też te smutne, kiedy kielczanie żegnali osoby związane z życiem stolicy województwa świętokrzyskiego i ważne dla miasta. W lutym pożegnaliśmy Annę Sowę, która przez niemal 14 lat była odpowiedzialna w ratuszu za sprawy osób niepełnosprawnych. W kwietniu odszedł Jan Wilczyński, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Kielcach. W maju pożegnaliśmy Pawła Pierścińskiego, twórcę i animatora Kieleckiej Szkoły Krajobrazu. We wrześniu odbyły się uroczystości pogrzebowe bp. seniora Kazimierza Ryczana, ordynariusza diecezji kieleckiej w latach 1993-2014. Kielczanie nie zapominają o Andrzeju Koziei - cenionym filmoznawcy. Odszedł w maju 2016 roku.  Komitet Społeczny na Rzecz Budowy Ławeczki Andrzeja inicjuje wiele zdarzeń, aby zebrać środki na realizację projektu. Ławeczka ma stanąć naprzeciwko Kina „Moskwa”.

lista aktualności
Budżet Obywatelski
Idea Kielce
Lato W Mieście 2017
Baza Ofert Inwestycyjnych
Karta Dużej Rodziny
Karta Dużej Rodziny
Wycinka drzew i krzewów
Wycinka drzew i krzewów
Program usuwania i unieszkodliwiania z terenu Miasta Kielce wyrobów zawierających azbest
Program usuwania azbestu
Energia
Energia
Nowelizacja Prawa o Stowarzyszeniach
Prawo o Stowarzyszeniach - Nowelizacja
Zakończenie inwestycji - Sieć kanalizacyjna w oś. Baranówek-Kawetczyzna
Sieć kanalizacyjna w oś. Baranówek-Kawetczyzna
Odpady komunalne
Odpady komunalne
System Informacji Przestrzennej Województwa Świętokrzyskiego
SIPWŚ
Organizacje Pozarządowe
Organizacje Pozarządowe
Program EOG 2009-2014 w Gminie Kielce
Program EOG 2009-2014 w Gminie Kielce
Urząd Miasta Kielce Kontakt
Rynek 1
25-303 Kielce

ul. Strycharska 6

25-659 Kielce

ul. Szymanowskiego 6
25-361 Kielce

Bezpłatna infolinia: tel. 800 166 726    Biuro Obsługi Interesanta: tel. 800 166 726

Email:    ||      ||  

 

 

Centrum Obsługi Inwestora (Investor Assistance Centre)

Adres skrytki Urzędu Miasta Kielce na platformie ePUAP  /g94m13lgvz/skrytka Email: +48 41 36 76 557, 41 36 76 571

 

Urząd Miasta Kielce posiada Certyfikat Zintegrowanego Systemu Zarządzania
spełniającego wymagania norm PN-EN ISO 9001:2015-10, PN-ISO/IEC 27001:2014-12 i Wymagań Systemu Przeciwdziałania Zagrożeniom Korupcyjnym

 

Newsletter Miasta Kielce

Najciekawsze informacje z życia naszego Miasta
co 2 tygodnie na Twoim mailu!

Zapraszamy do zapisania się na stronie
www.invest.kielce.pl
(na dole strony)

Więcej nie pokazuj tego okna

x