ePUAP RSS BIP Jakość powietrza w Kielcach Komunikacja w jezyku migowym Free Hotspots Kielce ExpoCity Urzad Miasta Kielce Odzyskanie niepodległości Galerie zdjęć GEOPORTAL Inwestuj w Kielcach

Ruszyła kampania "Rowerowy Maj"

07-05-2018

Zobacz w Internetowej Telewizji Kielce

7 maja ruszyła w Kielcach Kampania „Rowerowy Maj 2018 adresowana do uczniów szkół podstawowych i dzieci przedszkolnych oraz pracowników szkół podstawowych i przedszkoli. Do akcji zgłosiło się 8 kieleckich placówek (5 przedszkoli i 3 szkoły podstawowe).

- Bardzo się cieszę, ze Kielce znalazły się na liście 30 miast biorących udział w kampanii. To wspaniała inicjatywa zapoczątkowana przez miasto Gdańsk, która zgodnie z założeniem organizatorów - promuje zdrowy tryb życia i zrównoważoną mobilność wśród dzieci przedszkolnych, uczniów szkół podstawowych oraz grona nauczycielskiego. – mówi prezydent Kielc Wojciech Lubawski. Jazda rowerem to nie tylko przyjemność. To także dbanie o swoją kondycję fizyczną, to możliwość spędzania czasu na powietrzu, ale także alternatywny dla samochodowego, ekologiczny model komunikacji, który daje największą swobodę poruszania się. Jazda rowerem daje niezależność i uczy odpowiedzialności. Pozwala lepiej poznać i inaczej spojrzeć na nasze piękne miasto, odkryć je na nowo z innej perspektywy- dodaje.

W ramach Kampanii liczone będą aktywne podróże do szkoły lub przedszkola odbyte w dniach od 7 do 30 maja br. Aktywne podróże to przejazdy rowerem, hulajnogą, na rolkach, wrotkach, itp. W przypadku dalszych odległości, można połączyć podróże komunikacją miejską lub samochodem z aktywnymi podróżami na ostatnim odcinku, którego długość nie powinna być krótsza niż 200 m. Za każdy przejazd uczestnik otrzymuje dwie naklejki: kwadratową do przyklejenia w książeczce rowerowej i okrągłą do przyklejenia na plakat klasowy. Kampania zakłada rywalizację w formie zabawy na trzech poziomach: indywidualnym, klasowym oraz w grupie uczestniczących w Kampanii placówek. Najaktywniejsi uczestnicy Kampanii w każdej kategorii zostają nagrodzeni. Najlepsza szkoła podstawowa otrzyma 5 tys. złotych, a najlepsze przedszkole -  3 tys. zł. Nagrody główne dla najbardziej rowerowej szkoły i przedszkola zostaną rozdane podczas rodzinnego pikniku w Parku Miejskim w Kielcach 9 czerwca.

Szczegóły na stronie internetowej akcji.

Kielce maja ponad 50 km infrastruktury dedykowanej tylko rowerzystom, w wakacje zostaną oddane  do użytku kolejne 2 km.  Jeszcze w tym roku planowane jest rozpoczęcie budowy ścieżek rowerowych na terenie Kielc w ramach wspólnego projektu z gminami: Chęciny, Daleszyce, Górno, Masłów, Piekoszów, Sitkówka-Nowiny i Zagnańsk, z którymi tworzymy Kielecki Obszaru Funkcjonalny. Budowa będzie współfinansowana z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Łącznie powstanie 40 km nowy dróg rowerowych, w tym 12 km na terenie Kielc. Kolejne kilometry infrastruktury dla rowerzystów będą sukcesywnie powstawać w ramach prowadzonych i przygotowywanych projektów drogowych. W tym roku miasto zamontowało dodatkowo 30 nowych stojaków rowerowych zapewniających ponad 200 miejsc do parkowania rowerów przy kieleckich szkołach.

Sportowy Turniej Miast i Gmin
Nieodpłatna Pomoc Prawna