ePUAP RSS BIP Jakość powietrza w Kielcach Komunikacja w jezyku migowym Free Hotspots Kielce ExpoCity Urzad Miasta Kielce Odzyskanie niepodległości Galerie zdjęć GEOPORTAL Inwestuj w Kielcach

KPT buduje start-upowy ekosystem. Będzie oceniać pomysły z całego świata

21-06-2018

Kielecki Park Technologiczny buduje największy w kraju ekosystem start-upowy. Platforma KPT StartUp to połączenie sił doświadczonych ekspertów ze świata nauki i biznesu oraz wielomilionowe wsparcie dla innowacyjnych pomysłodawców z całego świata.

Pilotażowa edycja projektu Platforma Startowa TechnoparkBiznesHub okazała się ogromnym sukcesem. Do programu zgłoszono blisko 900 pomysłów, z czego inkubacją, czyli kompleksowym pakietem usług, objętych zostało 150. Ponad 30 projektów otrzymało dotacje na dalszy rozwój. Program adresowany był do pomysłodawców do 35. roku życia, którzy chcieli rozwijać swój biznes w jednym z pięciu województw Polski Wschodniej. KPT realizował go wraz z partnerami z Rzeszowa i Stalowej Woli.

– Pilotaż pokazał, że takie wsparcie na początku biznesowej drogi jest kluczowe dla dalszego rozwoju początkującej firmy. Dlatego jako park technologiczny postanowiliśmy wziąć udział w kolejnej edycji projektu. Tym razem jednak przedsięwzięcie realizujemy na o wiele większą skalę, o czym świadczą partnerzy, których zaprosiliśmy do naszego ekosystemu. Ta edycja ma też międzynarodowy charakter, mamy zagranicznych mentorów i czekamy na pomysły z całego świata – zapowiada Szymon Mazurkiewicz, dyrektor KPT.

Lista partnerów jest imponująca. Wśród nich są duże korporacje, jak Transition Technologies, Olimp Laboratories, Skanska czy Medicover. Zaproszone zostały też uczelnie. W projekcie biorą udział fundusze typu venture capital oraz aniołowie biznesu, którzy będą wykorzystywani do dofinansowania kolejnych faz wsparcia biznesu. Partnerami strategicznymi są firmy z branż, które zostały w projekcie wyróżnione, a te branże to technologie informacyjno-komunikacyjne, inteligentne budownictwo oraz branża biotechnologiczna. – Nie zamykamy się jednak tylko na te dziedziny. Każdy pomysł, który będzie mieć potencjał rynkowy ma szansę na realizację – mówi Szymon Mazurkiewicz. Partnerzy będą wraz z ekspertami z KPT oceniali jakość pomysłów, ale również zaangażowani zostaną w budowę tzw. ścieżek inkubacyjnych dla poszczególnych pomysłów.

- Partner projektu ma bardzo istotną rolę. Zna dany rynek, ma zasoby ludzkie, posiada wiedzę na temat technologii i jest w stanie szybko ją skomercjalizować – mówi Szymon Mazurkiewicz. Dodaje, że konkurs dla start-upów ruszy jeszcze w tym roku. - Każdy pomysłodawca otrzyma pakiet usług biznesowych i prorozwojowych. Wprowadzimy go na dynamiczną ścieżkę rozwoju. Po otrzymaniu rekomendacji może starać się o środki na rozwój swojego biznesu w ramach poddziałania Rozwój start-upów w Polsce Wschodniej w kwocie nawet miliona zł – kontynuuje dyrektor.

KPT na budowę platformy KPT StartUp w perspektywie 5 lat przeznaczy kwotę 20 mln zł. Park złożył już wniosek do Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości w konkursie dla animatorów platform.

Lato w Mieście
Nieodpłatna Pomoc Prawna