ePUAP RSS BIP Jakość powietrza w Kielcach Komunikacja w jezyku migowym Free Hotspots Kielce ExpoCity Urzad Miasta Kielce Odzyskanie niepodległości Galerie zdjęć GEOPORTAL Inwestuj w Kielcach

Grób Romana Mojeckiego ps. „Róg” odnaleziony po latach

26-06-2018

Zobacz w  Internetowej Telewizji Kielce

Dzięki kolejnym ekshumacjom prowadzonym przez Fundację „Niezłomni” w lesie koło Zgórska, odnaleziono groby „Żołnierzy Wyklętych”, rozstrzelanych przez oprawców z UB tuż po II wojnie światowej. W Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej wręczono rodzinie notę identyfikacyjną jednej z ofiar, urodzonego w Mójczy koło Kielc Romana Mojeckiego, ps. „Róg”, który zastrzelony został 26 sierpnia 1948 roku.

Dzięki przeprowadzonej w Instytucie Genetyki Sądowej w Bydgoszczy analizie dostarczonego przez rodzinę materiału, potwierdzona została tożsamość osoby złożonej w bezimiennym grobie. A dzięki otrzymanej nocie identyfikacyjnej Jan Mojecki po 70 latach odnalazł swojego starszego brata i będzie mógł go pochować  w rodzinnym grobie na cmentarzu w Sukowie.

Przy przeprowadzonych przez Fundację „Niezłomni” ekshumacjach, nieodzownej pomocy udzieliła liczna grupa wolontariuszy, a także pracowników Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej, którzy uczestniczyli m.in. w poszukiwaniu dokumentów źródłowych.

Las w okolicach Zgórska kryje zapewne jeszcze wiele tajemnic związanych z terrorem stalinowskim w latach 1945-53 w Polsce. Dlatego też Fundacja „Niezłomni” w dalszym ciągu prowadzić będzie tam poszukiwania jam grobowych, a samo miejsce w jakiś sposób chce upamiętnić, stawiając głaz z odpowiednią inskrypcją.

Do tej pory w wyniku zakończonych ekshumacji w zgórskim lesie znaleziono szczątki ośmiu osób.

Lato w Mieście
Nieodpłatna Pomoc Prawna