Kontrast
Czcionka
English

ePUAP RSS BIP Jakość powietrza w Kielcach Komunikacja w jezyku migowym Free Hotspots Kielce ExpoCity Urzad Miasta Kielce Odzyskanie niepodległości Galerie zdjęć GEOPORTAL Inwestuj w Kielcach

winieta

Internetowa Telewizja Kielce

Wyszukiwarka

Subskrypcja

Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

Aktualności

Wizualizacja...

Miasto Kielce zmienia oblicze szkolnej nauki o przedsiębiorczości

02-07-2018

Miasto Kielce zmienia oblicze szkolnej nauki o przedsiębiorczości. A wszystko to za sprawą nowoczesnego rozwiązania edukacyjnego - symulacji prowadzenia działalności gospodarczej w formie gry online. To wspaniałe narzędzie dla nauczycieli z pasją, którzy chcą urozmaicić lekcje z podstaw przedsiębiorczości i jednocześnie rozwijać wśród uczniów postawy i kompetencje przedsiębiorcze i inicjatywne.  

 

Wyzwaniem współczesnej edukacji ekonomicznej jest przygotowanie uczniów do różnych ścieżek kariery, nie tylko do pracy etatowej, ale i do prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Zdając sobie sprawę, że nie ma możliwości przekazania uczniom gotowych rozwiązań, zachowań czy reguł, które z powodzeniem mogliby zastosować w dorosłym życiu, Miasto Kielce wyszło z inicjatywą o nazwie „Program: Edukacja Przedsiębiorczości”, której celem jest wzbudzanie i rozwijanie umiejętności przedsiębiorczych oraz właściwych postaw konsumenckich, aby pomóc młodym kielczanom w dostosowaniu się do zmieniających się warunków, lepszym reagowaniu na napotykane szanse i wyzwania oraz odnajdowaniu się w nowej rzeczywistości.

 

Do osiągnięcia założonego w Programie celu ma posłużyć m.in. symulacja prowadzenia działalności gospodarczej, która w uproszczony sposób pokaże uczniom podstawowe zasady ekonomii i pozwali im w praktyce wykorzystać wiedzę pozyskaną na lekcjach z podstaw przedsiębiorczości. W wirtualnej rzeczywistości uczniowie wcielą się w rolę przedsiębiorców prowadzących firmę produkcyjną lub usługową w jednej z wybranych branż strategicznych dla rozwoju Kielc i województwa świętokrzyskiego, tj. metalowo-odlewniczej, targowo-kongresowej, czy też tej związanej z nowoczesnymi technologiami informacyjnymi.

 

Biorąc udział w symulacji uczniowie będą mogli w warunkach testowych zmierzyć się z prowadzeniem własnej działalności gospodarczej, a co za tym idzie, podejmować realistyczne decyzje biznesowe podobne do tych, przed jakimi na co dzień stają właściciele prawdziwych firm. Uczniowie będą musieli na przykład pozyskiwać klientów i partnerów biznesowych, ustalać ceny oferowanych przez siebie produktów czy usług, kupować urządzenia i materiały, czy też zatrudniać pracowników. Wszystkie, nawet najmniej ważne posunięcia będą odbywały się w warunkach konkurencji, a to dlatego, że uczniowie będą podzieleni na zespoły, aby rywalizować ze sobą na jednym wspólnym rynku. Co ważne, efekty ich decyzji będą podlegać  ustawicznej i wieloaspektowej ocenie przez nauczyciela, z wykorzystaniem specjalnej karty wyników biorącej pod uwagę osiągnięty wynik finansowy, zadowolenie klientów i pracowników, rozwój firmy, jej zadłużenie, itp. W rezultacie uczniowie uświadomią sobie, że prowadzenie firmy nie może dążyć jedynie do maksymalizacji zysku, a zrównoważony rozwój wymaga dbania o wszystkie aspekty biznesu. Koleżeńska rywalizacja zaś sprawi, że uczniowie będą czuć się bardziej zmotywowani do nauki i zaangażowani w proces decyzyjny, dzięki czemu zdobywanie wiedzy i pogłębianie umiejętności pracy w zespole będzie przyjemniejsze niż za pomocą tradycyjnych metod nauczania.  

 

Symulacja prowadzenia działalności gospodarczej będzie narzędziem atrakcyjnym graficznie, przyjaznym i intuicyjnym dla jego użytkowników, a ponadto dostępnym 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu z każdego miejsca na świecie za pomocą komputera, tabletu czy smartfona podłączonego do internetu. Wykorzystanie symulacji z pewnością wyróżni kieleckie szkoły ponadpodstawowe na regionalnym rynku usług edukacyjnych. Symulacja z powodzeniem znajdzie zastosowanie nie tylko dla przedmiotu podstawy przedsiębiorczości, ale także jako element uzupełniający treści podejmowane w ramach przedmiotu fakultatywnego ekonomia w praktyce, przedmiotów realizujących kompetencje z zakresu prowadzenia działalności gospodarczej, kół zainteresowań, czy też może służyć przeprowadzeniu konkursów szkolnych i międzyszkolnych.

 

Kieleckie szkoły będą mogły skorzystać z symulacji prowadzenia działalności gospodarczej już w nowym roku szkolnym 2018/2019. W pierwszej kolejności symulacja zostanie wdrożona w czterech szkołach uczestniczących w projekcie „Program: Edukacja Przedsiębiorczości”, współfinansowanym  przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, który Miasto Kielce realizuje od początku 2018 roku. Będą to: X LO im. Józefa Wybickiego, Technikum nr 1, Technikum nr 8 oraz Technikum nr 6 w Zespole Szkół Ekonomicznych im. Mikołaja Kopernika. Następnie, wraz z chwilą zakończenia projektu, tj. od 1 stycznia 2019 roku, symulacja zostanie udostępniona placówkom oświatowym w Kielcach oraz wszystkim zainteresowanym z terenu Kieleckiego Obszaru Funkcjonalnego.     

 

Wykonawcą symulacji prowadzenia działalności gospodarczej na potrzeby kieleckiej inicjatywy „Program: Edukacja Przedsiębiorczości” jest firma Revas Sp. z o.o.  z Rzeszowa, która specjalizuje się w dostarczaniu innowacyjnych i profesjonalnych narzędzi edukacyjnych – branżowych symulacji biznesowych do szkół, uczelni wyższych oraz firm szkoleniowych.   

   

Więcej informacji na temat inicjatywy „Program: Edukacja Przedsiębiorczości” można znaleźć na Kieleckim Portalu Gospodarczym: http://www.invest.kielce.pl/edukacja-przedsiebiorczosci

lista aktualności
Lato W Mieście 2017
Baza Ofert Inwestycyjnych
Idea Kielce
Idea Kielce
Lato w Mieście
Lato w Mieście
Nieodpłatna Pomoc Prawna
Nieodpłatna Pomoc Prawna
Nieruchomości w obszarze rewitalizacji
Nieruchomości w obszarze rewitalizacji
Wycinka drzew i krzewów
Wycinka drzew i krzewów
Program usuwania i unieszkodliwiania z terenu Miasta Kielce wyrobów zawierających azbest
Program usuwania azbestu
Energia
Energia
Karta Dużej Rodziny
Karta Dużej Rodziny
Nowelizacja Prawa o Stowarzyszeniach
Prawo o Stowarzyszeniach - Nowelizacja
Zakończenie inwestycji - Sieć kanalizacyjna w oś. Ostragórka
Sieć kanalizacyjna w oś. Ostragórka
Zakończenie inwestycji - Sieć kanalizacyjna w oś. Baranówek-Kawetczyzna
Sieć kanalizacyjna w oś. Baranówek-Kawetczyzna
Odpady komunalne
Odpady komunalne
System Informacji Przestrzennej Województwa Świętokrzyskiego
SIPWŚ
Organizacje Pozarządowe
Organizacje Pozarządowe
Program EOG 2009-2014 w Gminie Kielce
Program EOG 2009-2014 w Gminie Kielce
Urząd Miasta Kielce Kontakt
Rynek 1
25-303 Kielce

ul. Strycharska 6

25-659 Kielce

ul. Szymanowskiego 6
25-361 Kielce

Bezpłatna infolinia: tel. 800 166 726    Biuro Obsługi Interesanta: tel. 800 166 726

Email:    ||      ||  

 

 

Centrum Obsługi Inwestora (Investor Assistance Centre)

Adres skrytki Urzędu Miasta Kielce na platformie ePUAP  /g94m13lgvz/skrytka Email: +48 41 36 76 557, 41 36 76 571

 

Urząd Miasta Kielce posiada Certyfikat Zintegrowanego Systemu Zarządzania
spełniającego wymagania norm PN-EN ISO 9001:2015-10, PN-ISO/IEC 27001:2014-12 i Wymagań Systemu Przeciwdziałania Zagrożeniom Korupcyjnym