ePUAP RSS BIP Jakość powietrza w Kielcach Komunikacja w jezyku migowym Free Hotspots Kielce ExpoCity Urzad Miasta Kielce Odzyskanie niepodległości Galerie zdjęć GEOPORTAL Inwestuj w Kielcach

"Kielce na trasie Wyścigu Pokoju"

29-06-2018

W latach 1948, 1973 i 1976 nasze miasto było jednym z kluczowych etapów słynnego Wyścigu Pokoju. Wydarzenie sportowe gromadziło rzesze zawodników wielu narodowości, stając się niewątpliwą atrakcją dla mieszkańców miejscowości, przez które on przebiegał. Relacje z wyścigu na bieżąco komentował legendarny Bogdan Tuszyński - "Halo, halo tu helikopter, tu helikopter...", w którego relacje wsłuchiwali się kibice.  Wśród zawodników nie brakowało kolarzy z byłego NRD. To właśnie o ich zmaganiach powstaje w partnerskim mieście Gotha książka, do której materiały pomaga zbierać Referat Współpracy z Zagranicą w Urzędzie Miasta Kielce. Dzięki wsparciu Archiwum Państwowego w Kielcach udało się zebrać relacje z 1948 roku, które posłużą jako jedno ze źródeł dla ww. publikacji. Z uwagi na obecność Kielc na trasie wyścigu w książce nie zabraknie informacji o naszym mieście.

Wszystkich chętnych do współpracy pasjonatów dziejów miasta, którzy posiadają źródła historyczne, związane z Wyścigiem Pokoju, w latach gdy przebiegał przez Kielce, zapraszamy do podzielenia się materiałami. Wszelkie udostępnione źródła, które znalazłyby się w publikacji zostaną szczegółowo podpisane.

Lato w Mieście
Nieodpłatna Pomoc Prawna