ePUAP RSS BIP Jakość powietrza w Kielcach Komunikacja w jezyku migowym Free Hotspots Kielce ExpoCity Urzad Miasta Kielce Odzyskanie niepodległości Galerie zdjęć GEOPORTAL Inwestuj w Kielcach

Ruszył projekt "OJCZYZNY"

03-07-2018

W Ośrodku dla Cudzoziemców w Łukowie, Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach rozpoczął realizację swojego autorskiego projektu „OJCZYZNY”. Jego celem jest integracja dzieci pochodzących z różnych kultur, poprzez organizację warsztatów twórczych, wykorzystujących dziedzictwo o charakterze narodowym. Punktem wyjścia jest tu podjęcie tematu poczucia więzi z „małą ojczyzną”, pytanie o tożsamość narodową oraz wartości, które łączą przedstawicieli różnych kultur. Patronat nad tym przedsięwzięciem objął prezydent Kielc Wojciech Lubawski.

Projekt adresowany jest do dzieci z Ośrodka dla Cudzoziemców w Łukowie, pochodzących z takich krajów jak Białoruś, Ukraina, Tadżykistan czy Czeczenia, a także do polskich dzieci z Łukowa. W ramach wspólnych, bezpłatnych półkolonii teatralnych ich uczestnicy mają możliwość poznania nawzajem siebie i swoich kultur, a co za tym idzie - odkrywania i pogłębiania idei szacunku i tolerancji. Celem warsztatów jest również zwiększanie kompetencji w zakresie świadomego odbioru języka teatru, plastyki i działań literackich, rozbudzanie zainteresowań w obrębie tożsamości oraz wzrost wiedzy, kreatywności i umiejętności interpersonalnych takich jak otwartość, adaptacja społeczna, praca zespołowa.

Motywem przewodnim przedsięwzięcia jest „ojczyzna” rozumiana zarówno jako terytorium, ale też po prostu, prywatne bliskie miejsca. W pierwszej części projektu odbywającej się w lipcu w Łukowie, dzieci będą obrazować swoje ojczyzny w formie map, czyli topografii ważnych punktów w państwie czy mieście, ale też swoich własnych szlaków (jak ulica, dom, podwórko itp.). Drugi etap działań, odbywający się w sierpniu w Kielcach, przybliży zaś miejsca z oficjalnej mapy Polski, związane z jej historią. Dzieci odwiedzą m.in. Sanktuarium Marszałka Józefa Piłsudskiego czy Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego, co pozwoli nawiązać do walk o niepodległość, w Muzeum Dialogu Kultur poznają wielokulturowe tradycje Polski, w Muzeum Zabawek - zabawki z różnych kultur, a w Muzeum Wsi Kieleckiej - tradycyjne podejście do tematu ziemi i „ojcowizny” (co ma też oczywiście konotacje ze słowem „ojczyzna”). Wszystkie zajęcia odbywające się w ramach projektu „Ojczyzny” poprowadzą cenieni artyści i edukatorzy.

Więcej na stronie www.teatrkubus.pl

Lato w Mieście