ePUAP RSS BIP Jakość powietrza w Kielcach Komunikacja w jezyku migowym Free Hotspots Kielce ExpoCity Urzad Miasta Kielce Odzyskanie niepodległości Galerie zdjęć GEOPORTAL Inwestuj w Kielcach

„Scyzoryki wzdłuż Afryki” - ruszył II etap podróży

04-07-2018

Ruszył drugi etap wyprawy świętokrzyskiego podróżnika Jacka Słowaka dookoła Afryki. Projekt „Scyzoryki wzdłuż Afryki” realizowany przez ekipę Stowarzyszenia Salutem na czele z Jackiem Słowakiem ma szansę być pierwszą w historii, udaną wyprawą tego typu. Celem ekspedycji jest objechanie dookoła całego kontynentu afrykańskiego wzdłuż linii brzegowej, co do tej pory nie udało się jeszcze nikomu. Jest to jedna z najbardziej ryzykownych i wymagających wypraw pod każdym względem, zdaniem podróżników, o niebo trudniejsza od tej dookoła świata. Projekt podzielony został na dwa etapy. Pierwszy, trwający przeszło dwa miesiące, przebiegający wzdłuż wybrzeża zachodniego, rozpoczął się z Tangeru w Maroku, a zakończył w Kapsztadzie w RPA. Ekipa stowarzyszenia Salutem przejechała w tym czasie 21,5 tysiąca km, odwiedzając 17 afrykańskich państw. Zachodnia część Afryki okazała się prawdopodobnie jednym z najgorszych doświadczeń w życiu Jacka. Jak mówi sam podróżnik - „Gdyby dzisiaj zaproponowano mi podróż przez Afrykę zachodnią, płacąc za to pół miliona złotych, to w życiu bym się na to nie zgodził...”

W trakcie wyprawy na podróżników już od samego początku czyhało wiele niebezpieczeństw. Od napotykanych autochtonów niejednokrotnie otrzymywali rady i przestrogi dotyczące toczących się lokalnych konfliktów zbrojnych, wysokiego zagrożenia malarycznego czy napadów rabunkowych. Niestety, ostatnia z wymienionych sytuacji boleśnie doświadczyła kieleckich podróżników. Samochód, którym podróżowali, pozostawiony na strzeżonym parkingu został uszkodzony oraz doszczętnie okradziony. Na szczęście udało się zabezpieczyć dokumentację podróży dzięki, której możemy w tym momencie odtworzyć przebieg wydarzeń. Na przekór przeciwnościom losu, kielczanie nie poddali się i postanowili dojechać do Kapsztadu, gdzie zakończyli pierwszy etap wyprawy w dniu 6 marca 2018 roku. Niestety, wiele przeciwieństw losu spowodowało, że do półmetka udało się dojechać tylko dwóm ekipom. Jacka Słowaka oraz Piotra Balcerzaka.

Niebawem będzie można zapoznać się z dziennikami podróży oraz relacjami z drugiego etapu podróży po Afryce, które zostaną opublikowane na powstającym właśnie profilu Jacka Słowaka na Facebooku pod tą samą nazwą. Pośród niezliczonej liczby fotografii i materiałów filmowych będzie można również za pośrednictwem przygotowywanej relacji „przenieść się w czasie” i raz jeszcze przeżyć podróż przez zachodnią Afrykę razem z ekipą Stowarzyszenia Salutem.

Informacja na podst. tekstu i zdjęć otrzymanych od Stowarzyszenia Salutem.

Lato w Mieście
Nieodpłatna Pomoc Prawna