ePUAP RSS BIP Jakość powietrza w Kielcach Komunikacja w jezyku migowym Free Hotspots Kielce ExpoCity Urzad Miasta Kielce Odzyskanie niepodległości Galerie zdjęć GEOPORTAL Inwestuj w Kielcach

Kielce na drodze do organizacji Europeady

31-07-2018

Zobacz w Internetowej Telewizji Kielce

Miasto Kielce uczyniło ważny krok do organizacji 59. Europejskiego Festiwalu Miłośników Kultury Ludowej „Europeada” w 2022 roku. Jako kandydat zaprezentowało się w portugalskim Viseu, gdzie odbywała się 55. edycja tego europejskiego wydarzenia. Miasto i jego walory zostały przedstawione Międzynarodowemu Komitetowi Europeade przez prezydenta Wojciecha Lubawskiego oraz Artura Sobolewskiego, dyrektora Wydziału Kultury, Sportu i Promocji Miasta. W najbliższych dniach miasto otrzyma list intencyjny w sprawie organizacji Europeady w 2022 roku.

Jeśli ta prestiżowa impreza zostanie przyznana Kielcom, w lipcu 2022 roku stolica województwa świętokrzyskiego przez pięć dni będzie gościć kilka tysięcy miłośników folkloru, a miasto zamieni się w wielką scenę, na której będą prezentować się zespoły z ponad dwudziestu europejskich krajów. Europeada jest największym, najważniejszym i najstarszym, organizowanym od 1964 roku corocznym europejskim wydarzeniem prezentującym etnografię, kulturę ludową i folklor, w którym uczestniczy kilka tysięcy osób.

Europeada już raz gościła w Kielcach - w 2014 roku i była wielkim sukcesem -  zarówno mieszkańcy byli zachwyceni możliwością poznania mieszkańców i kultur innych krajów, jak i sami uczestnicy byli pod ogromnym wrażeniem naszego miasta, gościnności kielczan, jak i samej organizacji wydarzenia. Przyjechało wówczas 3,5 tysiąca osób z 22 krajów. Swoją tradycję, tańce, muzykę i stroje zaprezentowało 148 zespołów. Wydarzenia organizowano w amfiteatrze na Kadzielni, na Rynku, ulicy Sienkiewicza i w innych miejscach. Już wówczas obiecano, że Europeada wróci do naszego miasta, a prezydent Wojciech Lubawski czynił starania o ponowną organizację wydarzenia.

Tegoroczna - 55. edycja Europeady odbywała się w portugalskim Viseu. Uczestniczyło w niej około 5400 osób, 203 zespoły z 24 krajów Europy. Na miejskich placach, ulica i parkach miłośnicy kultury ludowej prezentowali różnorodność i bogactwo europejskich tradycji. W przyszłym roku Europeadę gościć będzie niemiecki Frankenberg, a za dwa lata - litewska Kłajpeda. Niemiecka Gotha, miasto partnerskie Kielc, chce zostać gospodarzem Europeady w 2023 roku.

Wizyta w Viseu była także okazją do spotkania władz Kielc z przedstawicielami miast, które należą do grona Komitetu Patronackiego Europeady.

Europeada Kielce 2014

Fot. Ł. Zarzycki