Kontrast
Czcionka
English

ePUAP RSS BIP Jakość powietrza w Kielcach Komunikacja w jezyku migowym Free Hotspots Kielce ExpoCity Urzad Miasta Kielce Odzyskanie niepodległości Galerie zdjęć GEOPORTAL Inwestuj w Kielcach

winieta

Internetowa Telewizja Kielce

Wyszukiwarka

Subskrypcja

Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

Aktualności

Kielce na drodze do organizacji Europeady

31-07-2018

Zobacz w Internetowej Telewizji Kielce

 

Miasto Kielce uczyniło ważny krok do organizacji 59. Europejskiego Festiwalu Miłośników Kultury Ludowej „Europeada” w 2022 roku. Jako kandydat zaprezentowało się w portugalskim Viseu, gdzie odbywała się 55. edycja tego europejskiego wydarzenia. Miasto i jego walory zostały przedstawione Międzynarodowemu Komitetowi Europeade przez prezydenta Wojciecha Lubawskiego oraz Artura Sobolewskiego, dyrektora Wydziału Kultury, Sportu i Promocji Miasta. W najbliższych dniach miasto otrzyma list intencyjny w sprawie organizacji Europeady w 2022 roku.

 

Jeśli ta prestiżowa impreza zostanie przyznana Kielcom, w lipcu 2022 roku stolica województwa świętokrzyskiego przez pięć dni będzie gościć kilka tysięcy miłośników folkloru, a miasto zamieni się w wielką scenę, na której będą prezentować się zespoły z ponad dwudziestu europejskich krajów. Europeada jest największym, najważniejszym i najstarszym, organizowanym od 1964 roku corocznym europejskim wydarzeniem prezentującym etnografię, kulturę ludową i folklor, w którym uczestniczy kilka tysięcy osób.

 

Europeada już raz gościła w Kielcach - w 2014 roku i była wielkim sukcesem -  zarówno mieszkańcy byli zachwyceni możliwością poznania mieszkańców i kultur innych krajów, jak i sami uczestnicy byli pod ogromnym wrażeniem naszego miasta, gościnności kielczan, jak i samej organizacji wydarzenia. Przyjechało wówczas 3,5 tysiąca osób z 22 krajów. Swoją tradycję, tańce, muzykę i stroje zaprezentowało 148 zespołów. Wydarzenia organizowano w amfiteatrze na Kadzielni, na Rynku, ulicy Sienkiewicza i w innych miejscach. Już wówczas obiecano, że Europeada wróci do naszego miasta, a prezydent Wojciech Lubawski czynił starania o ponowną organizację wydarzenia.

 

Tegoroczna - 55. edycja Europeady odbywała się w portugalskim Viseu. Uczestniczyło w niej około 5400 osób, 203 zespoły z 24 krajów Europy. Na miejskich placach, ulica i parkach miłośnicy kultury ludowej prezentowali różnorodność i bogactwo europejskich tradycji. W przyszłym roku Europeadę gościć będzie niemiecki Frankenberg, a za dwa lata - litewska Kłajpeda. Niemiecka Gotha, miasto partnerskie Kielc, chce zostać gospodarzem Europeady w 2023 roku.

 

Wizyta w Viseu była także okazją do spotkania władz Kielc z przedstawicielami miast, które należą do grona Komitetu Patronackiego Europeady.
 

Europeada Kielce 2014

 

Fot. Ł. Zarzycki

lista aktualności
Lato W Mieście 2017
Baza Ofert Inwestycyjnych
Idea Kielce
Idea Kielce
Lato w Mieście
Lato w Mieście
Nieodpłatna Pomoc Prawna
Nieodpłatna Pomoc Prawna
Nieruchomości w obszarze rewitalizacji
Nieruchomości w obszarze rewitalizacji
Wycinka drzew i krzewów
Wycinka drzew i krzewów
Program usuwania i unieszkodliwiania z terenu Miasta Kielce wyrobów zawierających azbest
Program usuwania azbestu
Energia
Energia
Karta Dużej Rodziny
Karta Dużej Rodziny
Nowelizacja Prawa o Stowarzyszeniach
Prawo o Stowarzyszeniach - Nowelizacja
Zakończenie inwestycji - Sieć kanalizacyjna w oś. Ostragórka
Sieć kanalizacyjna w oś. Ostragórka
Zakończenie inwestycji - Sieć kanalizacyjna w oś. Baranówek-Kawetczyzna
Sieć kanalizacyjna w oś. Baranówek-Kawetczyzna
Odpady komunalne
Odpady komunalne
System Informacji Przestrzennej Województwa Świętokrzyskiego
SIPWŚ
Organizacje Pozarządowe
Organizacje Pozarządowe
Program EOG 2009-2014 w Gminie Kielce
Program EOG 2009-2014 w Gminie Kielce
Urząd Miasta Kielce Kontakt
Rynek 1
25-303 Kielce

ul. Strycharska 6

25-659 Kielce

ul. Szymanowskiego 6
25-361 Kielce

Bezpłatna infolinia: tel. 800 166 726    Biuro Obsługi Interesanta: tel. 800 166 726

Email:    ||      ||  

 

 

Centrum Obsługi Inwestora (Investor Assistance Centre)

Adres skrytki Urzędu Miasta Kielce na platformie ePUAP  /g94m13lgvz/skrytka Email: +48 41 36 76 557, 41 36 76 571

 

Urząd Miasta Kielce posiada Certyfikat Zintegrowanego Systemu Zarządzania
spełniającego wymagania norm PN-EN ISO 9001:2015-10, PN-ISO/IEC 27001:2014-12 i Wymagań Systemu Przeciwdziałania Zagrożeniom Korupcyjnym