ePUAP RSS BIP Jakość powietrza w Kielcach Komunikacja w jezyku migowym Free Hotspots Kielce ExpoCity Urzad Miasta Kielce Odzyskanie niepodległości Galerie zdjęć GEOPORTAL Inwestuj w Kielcach

"Legionów droga do Niepodległej" nowa wystawa w OMPiO w Kielcach

10-08-2018

Zobacz w Internetowej Telewizji Kielce

"Legionów droga do Niepodległej" to tytuł plenerowej, edukacyjnej wystawy fotografii oraz materiałów źródłowych, którą możemy oglądać na Wzgórzu Zamkowym, w Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach. Wystawa plenerowa na dziedzińcu Wzgórza Zamkowego przedstawia kalendarium polskiego zbrojnego czynu niepodległościowego w latach I wojny światowej, bogato ilustrowane unikalnymi zdjęciami żołnierzy Legionów Polskich. Wiele zdjęć pochodzących z kolekcji narodowej biblioteki cyfrowej, kolekcji Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie, a także zbiorów OMPiO i kolekcji prywatnych, prezentowanych jest po raz pierwszy. Przedstawiają one nie tylko walkę i szlak bojowy, ale także życie codzienne legionistów w różnych sytuacjach i na wielu frontach wojny. Znajomość historii własnej Ojczyzny kształtuje świadomość narodową i obywatelską, budzi szacunek dla dziedzictwa kulturowego, a co za tym idzie wychowuje w poczuciu patriotyzmu oraz podtrzymuje więzi pokoleniowe, dlatego warto zobaczyć tę właśnie wystawę. Prezentowana będzie w OMPiO w Kielcach jeszcze do 11 listopada.

Lato w Mieście
Nieodpłatna Pomoc Prawna