ePUAP RSS BIP Jakość powietrza w Kielcach Komunikacja w jezyku migowym Free Hotspots Kielce ExpoCity Urzad Miasta Kielce Odzyskanie niepodległości Galerie zdjęć GEOPORTAL Inwestuj w Kielcach

Kielczanie wymienili surowce na 300 sadzonek drzew

11-09-2018

300 sadzonek – dębów, grabów lip oraz brzóz trafiło w ręce kielczan w ramach ogólnopolskiej akcji „100 tysięcy drzew na 100-lecie niepodległości Polski”. W zamian mieszkańcy przekazali do odzysku plastik, aluminium oraz niemal 100 kg baterii. Kielecką odsłonę akcji zorganizowali Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach, Urząd Miasta Kielce oraz ENERIS Surowce.

W niedzielnym wydarzeniu wzięło udział ponad 300 osób. Tak duże zainteresowanie ze strony kielczan sprawiło, że akcja zakończyła się wcześniej niż planowano.

Aby otrzymać jubileuszowe drzewko z dołączonym certyfikatem wystarczyło 10 sztuk butelek PET, puszek aluminiowych bądź baterii. Łącznie mieszkańcy zapełnili posegregowanymi surowcami 2 kontenery. Sadzonki były wydawane także każdemu, kto poprawnie wypełnił test sprawdzający wiedzę nt. środowiska oraz historyczną.

Dokładnie takie same działania, zgodne z ideą „sadzonka drzewa za surowce wtórne”, zostały przeprowadzone 9 września w kilkunastu innych miastach w całej Polsce. W ramach tej patriotyczno-ekologicznej akcji przekazano 100 tysięcy sadzonek rodzimych gatunków drzew. Przedsięwzięcie „100 tysięcy drzew na 100-lecie niepodległości Polski” zostało objęte Honorowym Patronatem Prezesa Rady Ministrów, włączono je również do oficjalnych wydarzeń organizowanych pod hasłem „Niepodległa”.

Celem ogólnopolskiej akcji jest zwrócenie uwagi na związek między patriotyzmem a postawami proekologicznymi, takimi jak segregacja odpadów. W Kielcach, w których od marca obowiązuje segregacja na 5 frakcji (papier, tworzywa sztuczne i metale, szkło, odpady biodegradowalne oraz zmieszane), z roku na rok rośnie udział odpadów segregowanych w stosunku do ogólnie zebranych.
— Od lipca 2013 roku, a wiec odkąd wprowadzony został nowy system gospodarki odpadami, odnotowujemy stały wzrost tonażu odpadów zbieranych selektywnie. W 2015 roku zebraliśmy 1217 ton szkła i 5584 ton odpadów opakowaniowych, dwa lata później było to już odpowiednio 1730 i 6385 ton. Optymizmem napawa również zbiórka papieru. Od marca, w więc odkąd segregujemy również tę frakcję, odebraliśmy od mieszkańców 335 ton surowca — informuje Andrzej Dziewanowski, dyrektor operacyjny kieleckiego Zakładu ENERIS Surowce.

Zgodnie z wytycznymi Unii Europejskiej, państwa członkowskie powinny do 2020 roku uzyskać 50% poziom recyklingu i przygotowania do ponownego użycia. Tymczasem, według danych GUS, w 2016 roku odpady segregowane stanowiły około 25% ogólnie zebranych w Polsce. Na tle tych danych Kielce wypadają pozytywnie – w 2016 roku 29% zbiórki stanowiły odpady zbierane selektywnie (GUS, listopad 2017).

Nieodpłatna Pomoc Prawna