Kontrast
Czcionka
English

ePUAP RSS BIP Jakość powietrza w Kielcach Komunikacja w jezyku migowym Free Hotspots Kielce ExpoCity Urzad Miasta Kielce Odzyskanie niepodległości Galerie zdjęć GEOPORTAL Inwestuj w Kielcach

winieta

Internetowa Telewizja Kielce

Wyszukiwarka

Subskrypcja

Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

Aktualności

Edukacja przedsiębiorczości we wrześniu fot. Mateusz...
fot. Mateusz...
fot. Mateusz...

Edukacja przedsiębiorczości we wrześniu

01-10-2018

Dla uczniów czterech kieleckich szkół ponadpodstawowych, uczestniczących w projekcie „Program: Edukacja Przedsiębiorczości” początek nowego roku szkolnego to nie tylko powrót do nauki, czytania lektur i rozwiązywania równań. Młodzież z Technikum nr 1 w ZSZ nr 1, Technikum nr 6 w ZSE nr 1, Technikum nr 8 w ZSP nr 2 oraz XLO im. Józefa Wybickiego w ZSP nr 1 w Kielcach, po wakacyjnej przerwie wróciła do nauki przedsiębiorczości w praktyce, którą w innowacyjny sposób proponuje Miasto Kielce.

 

Wzorem semestru wiosennego, we wrześniu zaproponowaliśmy uczniom uczestniczącym w projekcie szereg ciekawych działań. W szkołach odbywają się spotkania z lokalnymi przedsiębiorcami, właścicielami start-upów i firm, którzy na lokalnym rynku odnoszą sukces, prowadzą ciekawą działalność, a przy tym udzielają się społecznie, są charyzmatyczni, przedsiębiorczy, rozwijając własny biznes realizują także pasje.

 

Lokalni przedsiębiorcy decydując się przeprowadzić z uczniami 45-minutowy wykład o początkach swojej firmy, działalności, w tym pozabiznesowej (a czasem głównie o niej), realizowanych akcjach, społecznych inicjatywach, a także co nieco o marketingu – przekazują wchodzącej na rynek pracy młodzieży z kieleckich szkół inspirujące i motywujące przykłady z własnego „podwórka”.

 

W Technikum nr 8 gościem była Pani Laura Godek-Miąsik, właścicielka firmy LYOFOOD. Niezwykle inspirująca prezentacja Pani Laury, łącząca elementy historii firmy, wyjaśnienia procesu liofilizacji żywności, pasji i motywacji, która twórców LYOFOOD skłoniła do realizacji tak ciekawego przedsięwzięcia spotkała się z ciepłym przyjęciem i zainteresowaniem uczniów. Pani Laura dużo uwagi poświęciła na to, by słuchaczom przekazać nie tylko to, czym zajmuje się na co dzień i jak do tego doszła, ale przede wszystkim to, jak ważne jest realizowanie siebie i swoich marzeń, tworząc coś potrzebnego.

 

LYOFOOD produkuje wysokiej jakości żywność liofilizowaną. Dzięki technologii oraz współpracy ze specjalistami dostarcza zbilansowane dania o minimalnej wadze i maksymalnych wartościach odżywczych. Firma Pani Laury to rozpoznawalna na świecie marka, którą swoim wizerunkiem promują takie osoby, jak himalaista Adam Bielecki,  alpinista Simone Moro, mistrzyni świata we wspinaczce lodowej, Ines Papert, czy słynny polski podróżnik Aleksander Doba.

X liceum ogólnokształcące odwiedził Pan Mateusz Pawlik, właściciel ulokowanego w Kieleckim Parku Technologicznym start-upu CABIOMEDE - firmy badawczo-rozwojowej, tworzącej projekty i analizy za pomocą zaawansowanego oprogramowania biomedycznego. Firma Pana Mateusza oferuje weryfikację produktu od koncepcji do ukończonego prototypu. CABIOMEDE to start-up, który rozwija swoją działalność w Kieleckim Parku Technologicznym dzięki udziałowi w projekcie Platformy Startowe i Technopark BiznesHub. Pan Mateusz podczas spotkań z uczniami opowiedział m.in. o tym, jak firma stawiała pierwsze kroki, przy czym zaprezentował także kilka ciekawych rozwiązań.

 

Technika nr 1 i 6 w Kielcach gościły Pana Janusza Wójcika -  współtwórcę Stowarzyszenia Naukowo-Technologicznego FabLab Kielce, współorganizatora Dni Druku 3D w Kielcach. Pan Janusz zajmuje się tematyką druku 3d, w poprzednich latach kilkakrotnie był uczestnikiem stoiska, które Urząd Miasta Kielce udostępnia firmom podczas największych wystaw, odbywających się w Targach Kielce SA.  Przedsiębiorca, podczas spotkania z uczniami skupił się na praktycznych aspektach prowadzenia własnego biznesu. Opowiedział uczniom o blaskach i cieniach bycia własnym szefem, podkreślając szczególnie te ryzykowne aspekty. Dzięki prezentacji Pana Janusza młodzież mogła dowiedzieć się więcej o tym, jak firmę założyć, czy jaką wybrać formę działalności. Oprócz tego uczestnicy spotkania mogli poznać kilka ciekawostek, m.in. o tym jak w Kielcach drukowano w technologii 3D figurę Roberta Lewandowskiego.   

 

Jednym z przedsiębiorców, którzy zdecydowali się przeprowadzić lekcje dla uczniów w dwóch szkołach (X liceum ogólnokształcące oraz Technikum nr 6) był Pan Marcin Jedliński z firmy Tropem Przygody, również lokatora KPT. Firma Pana Marcina to tak naprawdę spółdzielnia socjalna – podmiot ekonomii społecznej, o czym również było mówione podczas zajęć i co również spotkało się z miłym przyjęciem, gdyż uczniowie zainteresowani byli tą formą prowadzenia działalności. Pan Marcin podkreślał, że jego działalność nastawiona jest na pracę właśnie z taką grupą wiekową, jak uczestniczący w projekcie uczniowie. Zespół Tropem Przygody budują ludzie, którzy aktywnie działają z młodzieżą – czynni instruktorzy harcerscy, członkowie stowarzyszeń, wychowawcy i kierownicy wypoczynków. W portfolio firmy znajdują się rajdy, wycieczki, obozy, kolonie, gry miejskie, imprezy sportowe, festiwale i koncerty.

 

W tym tygodniu w Technikum nr 1 lekcję poprowadzi Pan Rafał Sadłowski, właściciel startupu AI Force 1 i współautor aplikacji do trenowania Chatbotów - My Social Seller. Będzie to tym ciekawsze wydarzenie, gdyż Pan Sadłowski przyjedzie do uczniów uczestniczących w projekcie prosto z Białegostoku, gdzie 4 października odbierze wyróżnienie za najlepszy startup Polski Wschodniej, przyznany w plebiscycie TOP STARTUP POLSKI WSCHODNIEJ 2018, podczas Wschodniego Kongresu Gospodarczego. Aplikacja My Social Seller znalazła się w prestiżowym gronie dziesięciu wyróżniających się w makroregionie Polski Wschodniej firm.

 

 

Oprócz spotkań z właścicielami lokalnych firm i start-upów, uczniowie uczestniczący w projekcie we wrześniu odwiedzili także Giełdę Papierów Wartościowych oraz Centrum pieniądza NBP w Warszawie.

 

Zapraszamy do śledzenia naszych działań na Facebooku www.facebook.com/InwestujwKielcach/ oraz na Kieleckim Portalu Gospodarczym www.invest.kielce.pl/edukacja-przedsiebiorczosci

lista aktualności
Lato W Mieście 2017
Baza Ofert Inwestycyjnych
Idea Kielce
Idea Kielce
Nieodpłatna Pomoc Prawna
Nieodpłatna Pomoc Prawna
Nieruchomości w obszarze rewitalizacji
Nieruchomości w obszarze rewitalizacji
Wycinka drzew i krzewów
Wycinka drzew i krzewów
Program usuwania i unieszkodliwiania z terenu Miasta Kielce wyrobów zawierających azbest
Program usuwania azbestu
Energia
Energia
Karta Dużej Rodziny
Karta Dużej Rodziny
Nowelizacja Prawa o Stowarzyszeniach
Prawo o Stowarzyszeniach - Nowelizacja
Zakończenie inwestycji - Sieć kanalizacyjna w oś. Ostragórka
Sieć kanalizacyjna w oś. Ostragórka
Zakończenie inwestycji - Sieć kanalizacyjna w oś. Baranówek-Kawetczyzna
Sieć kanalizacyjna w oś. Baranówek-Kawetczyzna
Odpady komunalne
Odpady komunalne
System Informacji Przestrzennej Województwa Świętokrzyskiego
SIPWŚ
Organizacje Pozarządowe
Organizacje Pozarządowe
Program EOG 2009-2014 w Gminie Kielce
Program EOG 2009-2014 w Gminie Kielce
Urząd Miasta Kielce Kontakt
Rynek 1
25-303 Kielce

ul. Strycharska 6

25-659 Kielce

ul. Szymanowskiego 6
25-361 Kielce

Bezpłatna infolinia: tel. 800 166 726    Biuro Obsługi Interesanta: tel. 800 166 726

Email:    ||      ||  

 

 

Centrum Obsługi Inwestora (Investor Assistance Centre)

Adres skrytki Urzędu Miasta Kielce na platformie ePUAP  /g94m13lgvz/skrytka Email: +48 41 36 76 557, 41 36 76 571

 

Urząd Miasta Kielce posiada Certyfikat Zintegrowanego Systemu Zarządzania
spełniającego wymagania norm PN-EN ISO 9001:2015-10, PN-ISO/IEC 27001:2014-12 i Wymagań Systemu Przeciwdziałania Zagrożeniom Korupcyjnym