ePUAP RSS BIP Jakość powietrza w Kielcach Komunikacja w jezyku migowym Free Hotspots Kielce ExpoCity Urzad Miasta Kielce Odzyskanie niepodległości Galerie zdjęć GEOPORTAL Inwestuj w Kielcach

Gala Przyjaźni Polsko-Węgierskiej Przekazanie flagi...

Gala Przyjaźni Polsko-Węgierskiej

24-10-2018

Od kilku miesięcy trwają prace przygotowawcze związane z zaplanowanymi w Kielcach w dniach 22-24 marca 2019 roku Dniami Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Organizacja tego prestiżowego wydarzenia została powierzona Kielcom przez Kancelarię Prezydenta RP.

Wyjątkowym momentem podczas uroczystości z udziałem głów państw Polski i Węgier będzie Gala Przyjaźni, której część artystyczną uświetni Kielecki Teatr Tańca spektaklem teatralnym (balet współczesny) pt. Drewniany Książę z muzyką węgierskiego kompozytora Beli Bartoka oraz choreografią Elżbiety Pańtak. Prezydenci zaprzyjaźnionych krajów oraz ponad 700-osobowa publiczność podziwiać będą tancerzy kieleckiej instytucji artystycznej w przedstawieniu, którego premiera odbyła się w czerwcu 2018 r. w ramach wydarzenia pn.: Bartok Plus Opera Festival w Miszkolc. W opinii osób uczestniczących w poprzednich edycjach Dni Przyjaźni propozycja Kieleckiego Teatru Tańca będzie wyjątkowa i nada niepowtarzalny charakter Gali w Kielcach.

Poza kieleckimi tancerzami w organizację polsko-węgierskiego święta włączają się inne miejskie instytucje i jednostki kultury i sportu, jak również organizacje pozarządowe. Wśród przygotowywanych imprez znajdują się wernisaże wystaw węgierskich artystów w Biurze Wystaw Artystycznych, czy młodzieżowy turniej piłki ręcznej najlepszych drużyn szczypiorniaka z Polski i Węgier. W obchody włączy się również kielecki oddział Archiwum Państwowego, który już od dawna prowadzi ogólnopolską kwerendę archiwaliów związanych z tysiącletnią przyjaźnią obu narodów. Lista imprez jest wciąż dopracowywana i otwarta na ciekawe inicjatywy.

Obchody zaplanowane w stolicy regionu świętokrzyskiego będą znakomitą okazją do promocji Kielc. Obecność Prezydentów Polski i Węgier wraz z oficjalnymi delegacjami gwarantuje bezpośrednie relacje i zainteresowanie największych massmediów z obu krajów. Ponadto wśród gości znajdą się liczni przedstawiciele polskich i węgierskich samorządów połączonych współpracą partnerską, działacze organizacji pozarządowych i przedstawiciele biznesu oraz reprezentanci mniejszości polskiej na Węgrzech i węgierskiej w Polsce.

Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej organizowany jest od 2007 roku. Święto ustanowione zostało jednogłośnie przez parlamenty obu państw. Rola gospodarza przyszłorocznej edycji przyznana została Kielcom m.in. dzięki aktywnym relacjom partnerskim stolicy regionu świętokrzyskiego z Budapeszt - Csepel. Współpraca naszego miasta i XXI dzielnicy Budapesztu nawiązana została w 2005 roku.

Nieodpłatna Pomoc Prawna