ePUAP RSS BIP Jakość powietrza w Kielcach Komunikacja w jezyku migowym Free Hotspots Kielce ExpoCity Urzad Miasta Kielce Odzyskanie niepodległości Galerie zdjęć GEOPORTAL Inwestuj w Kielcach

Groby osób zasłużonych dla niepodległości ponownie zostaną oznaczone

30-10-2018

Z okazji zbliżającego się dnia Wszystkich Świętych oraz 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości groby legionistów, żołnierzy Wojska Polskiego i osób zasłużonych okresu pierwszej połowy XX wieku zostaną oznaczone okolicznościową spersonifikowaną plakietką informacyjną. Inicjatywa ta,  realizowana regularnie od 14 lat przez  Stowarzyszenie Pamięci Narodowej "Czwartak", od 7 lat wspierana jest cyklicznie przez Urząd Miasta Kielce poprzez opracowywanie nowych plakietek oraz ich druk. Równolegle wraz z Kołem 4 pp Leg. AK, także przy wsparciu magistratu, prowadzona jest akcja oznaczania okolicznościowymi plakietkami groby żołnierzy Armii Krajowej.

W okresie XX- lecia międzywojennego w naszym mieście stacjonował 4 Pułk Piechoty Legionów, sięgający tradycją do 4. Pułku Piechoty Liniowej z 1806 r. To jedna z najstarszych historycznych formacji wojskowych. Kolejną legionową jednostką, stacjonującą w II RP w Kielcach był 2 Pułk Artylerii Lekkiej Legionów. Obie jednostki miały znaczący wpływ na  życie kulturalne miasta. Wojsko w tamtych czasach opiekowało się także sierotami, podwyższało kwalifikacje zawodowe i osobowe słabo wykształconych żołnierzy w myśl "pozytywistycznej pracy u podstaw".

Kombatanci z SPN Czwartak, poprzez swoją akcję zachęcać będą kielczan, odwiedzających groby w czasie zbliżającego się święta, do poznawania historii oraz przeżywania jubileuszu 100. rocznicy niepodległości w gronie rodzinnym, gdy wspominamy bliskich zmarłych.

Nieodpłatna Pomoc Prawna