ePUAP RSS BIP Jakość powietrza w Kielcach Komunikacja w jezyku migowym Free Hotspots Kielce ExpoCity Urzad Miasta Kielce Odzyskanie niepodległości Galerie zdjęć GEOPORTAL Inwestuj w Kielcach

Rozpoczyna się budowa Centrum Kształcenia Praktycznego

30-10-2018

Zobacz w Internetowej Telewizji Kielce

Uroczystość podpisania umowy na budowę Centrum Kształcenia Praktycznego w Kielcach odbyła się dziś w ratuszu. Dokumenty parafowali prezydent Kielc Wojciech Lubawski, Dominik Kraska - dyrektor CK TECHNIK oraz Anna Bartela prezes zarządu Przedsiębiorstwa Anna - BUD sp. z o.o. (wykonawca inwestycji).

Prace nad utworzeniem CK TECHNIK Centrum Kształcenia Praktycznego w Kielcach, nowoczesnego ośrodka kształcenia zawodowego dla uczniów szkół zawodowych w Kielcach oraz osób dorosłych rozpoczęły się w 2016 roku. Przez dwa lata zrealizowano wiele działań, które przybliżały Miasto Kielce do powstania Centrum. Opracowano dokumentację budowlano-wykonawczą, czego zwieńczeniem było uzyskanie 15 maja 2017 r. prawomocnego pozwolenia na budowę. Jednocześnie rozpoczęły się prace nad przygotowaniem wniosku o dofinansowanie projektu oraz studium wykonalności inwestycji, których efektem było otrzymanie dofinansowania na realizację inwestycji z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego ZIT KOF na lata 2014-20.

9 października br. wyłoniono generalnego wykonawcę inwestycji Przedsiębiorstwo ANNA - BUD sp. z o.o. z siedzibą w Bilczy, który już po podpisaniu umowy będzie mógł przystąpić do prac budowlanych. Te potrwają 17 miesięcy.

W ramach nowo tworzonej infrastruktury zostaną udostępnione nowoczesne pracownie, w których będzie prowadzona działalność edukacyjna dla czterech branż:

• metalowej
  • mechanicznej / mechatronicznej
  • elektrycznej / elektronicznej
  • informatycznej

Do Centrum trafi młodzież z publicznych szkół zawodowych, która będzie odbywać zajęcia praktyczne w nowocześnie wyposażonych pracowniach pod okiem wysoko wykwalifikowanej i doświadczonej kadry.

Centrum oferować będzie również kursy zawodowe, w tym kwalifikacyjne kursy zawodowe przeznaczone dla osób dorosłych, które chcą zdobyć lub poszerzyć swoje umiejętności zawodowe, a w wyniku złożonego egzaminu potwierdzającego kwalifikację potwierdzić także zawód. Także nauczyciele przedmiotów zawodowych, korzystając z pomocy Centrum, mogą podnieść swoje kwalifikacje. Centrum to również ośrodek egzaminowania i walidacji umiejętności zawodowych potwierdzonych odpowiednimi uprawnieniami i kwalifikacjami.

Prowadzone w Centrum kształcenie będzie odbywać się w ramach publicznego systemu oświaty dla mieszkańców Kielc oraz regionu. Zajęcia będą wynikać z obowiązku nauki na podstawie programów nauczania w zakresie praktycznej nauki zawodu dla uczniów kieleckich szkół ponadgimnazjalnych a w przyszłości ponadpodstawowych oraz osób dorosłych. Kształcenie ma charakter publiczny i ogólnodostępny.

Centrum Kształcenia Praktycznego powstanie w okolicy skrzyżowania ulicy Łódzkiej z ul. Olszewskiego. Jego budowa będzie kosztować niemal 40 mln zł. Całkowita wartość projektu, powiększona o koszty wyposażenia CK Technik to prawie 50 milionów zł.

Projekt pn.: „Budowa Kieleckiego Centrum Kształcenia Praktycznego na rzecz wzrostu gospodarczego regionu świętokrzyskiego” zostanie dofinansowany w ramach działania 6.6 „Infrastruktura edukacyjna i szkoleniowa – ZIT KOF” Osi Priorytetowej 6 „Rozwój miast” Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014 – 2020.

Wartość dofinansowania z Unii Europejskiej i budżetu państwa wynosi 33 470 820,00 PLN. Całkowita wartość projektu: 49 395 825,00 PLN.

Więcej o Centrum Ksztłacenia Praktycznego.

loga

Nieodpłatna Pomoc Prawna