ePUAP RSS BIP Jakość powietrza w Kielcach Komunikacja w jezyku migowym Free Hotspots Kielce ExpoCity Urzad Miasta Kielce Odzyskanie niepodległości Galerie zdjęć GEOPORTAL Inwestuj w Kielcach

Muzeum Historii Kielc zaprasza

31-10-2018

Muzeum Historii Kielc zaprasza na zaplanowane na listopada wydarzenia.

Uroczystość Wszystkich Świętych
Muzeum nieczynne

Klub Historyczny "Nad Silnicą"
3 listopada, godz. 10.00
Prawa wyborcze kobiet w 100 - lecie niepodległości- Barbara Olszowy z Grupą Teatralnych Przyjaciół Świętogen

5 listopada, godz. 17.00
"Hymny polskie na przestrzeni wieków” - spotkanie poprowadzi Jadwiga Adamczak

9 listopada, godz. 17.00

Otwarcie wystawy "Album Legionów"

W zbiorach Muzeum Historii Kielc znajduje się album fotograficzny z okresu walk Legionów Polskich na Wołyniu (1915–1916). Zawiera fotografie wykonane prawdopodobnie przez jednego autora. Dokumentują one walki pozycyjne Legionów na Wołyniu, a także pojedyncze i grupowe fotografie legionistów, mogiły poległych, sceny z frontowego życia żołnierzy, głównie 4. Pułku Piechoty Legionów Polskich, stacjonującego w Kielcach w latach 1922–1939. Mniej liczne są fotografie związane z ówczesnymi losami innych oddziałów legionowych, np. 6. Pułku Piechoty Legionów, a także oddziałów austriackich i niemieckich. Ukazane są na nich obrazy pola walki, zniszczenia wojenne i, co bardzo interesujące, widoki z okresu budowy i funkcjonowania osiedli frontowych na Wołyniu: tzw. Osiedla Rojowego pod Optową i Osiedla Legionowo. Niektóre z osób widocznych na fotografiach udało się zidentyfikować. Są to m.in. dowódca 4. Pułku Piechoty Legionów Polskich płk Bolesław Roja oraz kapelan Legionów Polskich biskup Władysław Bandurski. Fotografie zostały opisane ołówkiem na odwrociach. Poza krótkimi tekstami identyfikacyjnymi umieszczono tam daty dzienne.

Wystawa, która zostanie otwarta 9 listopada 2018 r., o godz. 17 w Muzeum Historii Kielc prezentuje wybór zdjęć pochodzących z albumu, które po przeprowadzeniu konserwacji zostały poddane także cyfrowej rekonstrukcji. Ekspozycję wzbogaci także wybór druków i afiszy z okresu pierwszych dekad XX wieku.

Nieodpłatna Pomoc Prawna