ePUAP RSS BIP Jakość powietrza w Kielcach Komunikacja w jezyku migowym Free Hotspots Kielce ExpoCity Urzad Miasta Kielce Odzyskanie niepodległości Galerie zdjęć GEOPORTAL Inwestuj w Kielcach

"Księga Psalmów Ziemi Świętego Krzyża"

31-10-2018

„Wiele miejsc na świecie reklamuje się jako ósmy cud świata. I jeszcze złowrogo dodaje obietnicę, że jeśli ich nie zobaczysz, to z pewnością umrzesz (np. Neapol). Najczęściej słyszymy, że to miejsca magiczne, pełne mistyki i metafizyki. Właśnie dlatego powstała „Księga Psalmów Ziemi Świętego Krzyża”! Projekt, w którym ta Ziemia wchodzi do naszego serca. A zanim wejdzie do serca, musi trafić do ucha i do oka. Do oka poprzez fotografię i do ucha poprzez strofy poezji”- tak o wystawie „Księga Psalmów Ziemi Świętego Krzyża mówi jej współautor ks. Stefan Radziszewski.

Od lipca tego roku na ziemi świętokrzyskiej (Kielce, Wiślica) prezentowana była wystawa fotograficzna pt. „Księga Psalmów Ziemi Świętego Krzyża”. W ubiegłym tygodniu skończyła się jej tegoroczna „wędrówka”. Ostatnim miejscem tegorocznej prezentacji był właśnie Święty Krzyż, gdzie licznie przybywający pielgrzymi mogli ją kontemplować, mogli zanurzyć się w teksty psalmów oraz ujrzeć na fotografiach to, co czasem wydaje się nam być tylko chwilą, czymś wręcz niewidzialnym.

Ks. Radziszewski pisze w podsumowaniu: „Przeszedłeś Drogę Psalmów, w których ukryte jest piękno i głębia duchowa Ziemi Świętego Krzyża. Psalmów, w których trzeba się zagubić, aby zostać odnalezionym. I odkryć na nowo prawdziwy sens: dopokąd idę, jestem człowiekiem!”

„Księga Psalmów Ziemi Świętego Krzyża to wystawa pozwalająca nam zagłębić się w siebie, zamyślić nad własnym człowieczeństwem, w końcu odnaleźć zgubioną drogę. Wystawa promuje Kielce jako stolicę ziemi Świętego Krzyża i jako istotne miejsce na mapie turystyki pielgrzymkowej. Wystawę mieli okazję podziwiać m.in. młodzi ludzie z całej Polski, którzy odwiedzili Kielce w ramach obozu formacyjnego Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Intencją organizatorów wystawy jest także jej ekspozycja w kolejnych latach w istotnych dla duchowości chrześcijańskiej miejscach turystyki pielgrzymkowej.Patronat nad wystawą ”Księga Psalmów Ziemi Świętego Krzyża” objęli: Biskup Kielecki Jan Piotrowski oraz Prezydent Miasta Kielce Wojciech Lubawski.

Organizatorem wystawy jest Referat Promocji Urzędu Miasta Kielce.

Autor tekstów: ks. Stefan Radziszewski

Autor fotografii: Łukasz Zarzycki