ePUAP RSS BIP Jakość powietrza w Kielcach Komunikacja w jezyku migowym Free Hotspots Kielce ExpoCity Urzad Miasta Kielce Odzyskanie niepodległości Galerie zdjęć GEOPORTAL Inwestuj w Kielcach

Obchody 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości

09-11-2018

Zobacz w Internetowej Telewizji Kielce

11 listopada w Kielcach odbędą się obchody 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości. O godz. 11.00 w kieleckiej Bazylice Katedralnej odprawiona zostanie Msza Św. w intencji Ojczyzny, która zakończona zostanie odśpiewaniem Hymnu Narodowego przez jej uczestników. O godzinie 12:40 rozpoczną się uroczystości na Placu Wolności w Kielcach. Podczas oficjalnej części obchodów nastąpi odsłonięcie przez Wojewodę Świętokrzyskiego oraz Prezydenta Kielc brązowych wieńców przy pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego. Wszyscy uczestnicy będą mogli również wpisać się do przygotowanej specjalnie na tę uroczystość księgi pamiątkowej „Złóż życzenia Niepodległej w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości”. Podczas wydarzenia wojewoda wręczy medale okolicznościowe na 100-lecie niepodległości. W uroczystościach wezmą także udział stulatkowie, którzy urodzeni zostali w 1918 roku, natomiast Weterani Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej przekażą młodemu pokoleniu wyjątkowe przesłanie, którego celem będzie uwrażliwienie młodych ludzi na kwestie związane z takimi wartościami jak patriotyzm czy honor. W programie obchodów znalazły się także: Apel Pamięci, salwa honorowa, defilada pododdziałów. Zaprezentuje się także Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej z Nowego Sącza.

Program obchodów Święta Niepodległości - Kielce, 11 listopada 2018:

• 10.30: Złożenie wieńca przez Wojewodę Świętokrzyskiego przed Pomnikiem Niepodległości.
  • 11.00: Msza Święta w intencji Ojczyzny w Bazylice Katedralnej pod przewodnictwem J.E. ks. biskupa Jana Piotrowskiego, Ordynariusza Diecezji Kieleckiej.
  • 12.00: Wspólne odśpiewanie Hymnu Państwowego w ramach akcji „Niepodległa do Hymnu”.
  • 12.15: Przemarsz przed pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego na Placu Wolności (ulicami Dużą, Sienkiewicza, Hipoteczną).

• 12.40: Oficjalna część uroczystości na Placu Wolności:

- złożenie meldunku Dowódcy Garnizonu Kielce, - podniesienie Flagi Państwowej, - odegranie Hymnu Państwowego, - uroczysta zmiana wart, - przemówienie Wojewody Świętokrzyskiego, - wręczenie odznaczeń państwowych, - wręczenie medali okolicznościowych na 100-lecie niepodległości, - odsłonięcie przez Wojewodę Świętokrzyskiego i Prezydenta Miasta Kielce brązowych wieńców przy pomniku, - wpis do księgi pamiątkowej, - przekazanie przesłania Weteranów Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej młodemu pokoleniu, - Apel Pamięci, - salwa honorowa, - złożenie zniczy przez kombatantów wraz z zuchami, - złożenie wieńca od społeczeństwa województwa, - wspólne odśpiewanie Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego, - defilada pododdziałów przed pomnikiem i trybuną honorową, - krótki koncert w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej z Nowego Sącza.

• 14.30: Rekonstrukcja historyczna „Niepodległość wywalczona – nie podarowana”.
  • 15.15: Koncert „Mali wojacy”.
  • 15.30: Koncert Listopadowy „Wyśpiewajmy niepodległość”.
  • 16.30: Wręczenie nagród laureatom Gry Miejskiej.
  • 17.00: Pokaz laserowy.

Imprezy towarzyszące obchodom Święta Niepodległości:

• - 10 listopada - Park Miejski w Kielcach: XI Bieg Niepodległości - impreza sportowa ulicami Kielc. Godz. 11.11: Start biegu krótkiego, godz. 11.11: Start biegu głównego.
  • - 10 listopada, godz. 13.00-18.00 - Piknik „Służymy Niepodległej” na Placu Wolności w Kielcach. W programie m.in. koncert Orkiestry Wojskowej z Dęblina oraz Młodzieżowej Orkiestry Dętej OSP Krasocin, pokazy sprzętu i wyszkolenia wojskowego, występy artystyczne, pokazy służb mundurowych, musztra paradna. O godz. 17.30 rozpocznie się uroczysty capstrzyk z okazji Narodowego Święta Niepodległości.
  • - 10 listopada o godz. 18.00 Prezydent Kielc zaprasza do Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach nakoncert z okazji 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości „...a Polska tylko jedna”. Wstęp za zaproszeniami.
  • - 11 listopada - Muzeum Narodowe w Kielcach zaprasza w godz. 10.00-17.00, do nieodpłatnego zwiedzania w Dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich wystawy „Biel, Czerwień, Braterstwo”.
  • - 14 listopada, godz. 11.00- Wojewoda Świętokrzyski oraz Rektor Politechniki Świętokrzyskiej  zapraszają na seminarium naukowe „Centralny Okręg Przemysłowy – znaczenie dla regionu świętokrzyskiego i gospodarki II Rzeczypospolitej Polskiej” – Politechnika Świętokrzyska. Wstęp za zaproszeniami.
  • - 18 listopada, godz. 18.00- Wojewoda Świętokrzyski zaprasza na koncert Chóru i Orkiestry Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze” - Centrum Kongresowe Targi Kielce. Wstęp za zaproszeniami.
  • - 25 listopada, godz. 18.00 - w Kościele Garnizonowym w Kielcach odbędzie się koncert „Ojczyzno ma...” w wykonaniu zespołu Lumen oraz chóru garnizonowego. Wstęp wolny.

Nieodpłatna Pomoc Prawna