ePUAP RSS BIP Jakość powietrza w Kielcach Komunikacja w jezyku migowym Free Hotspots Kielce ExpoCity Urzad Miasta Kielce Odzyskanie niepodległości Galerie zdjęć GEOPORTAL Inwestuj w Kielcach

"Prezydenci Kielc 1919-1950" - promocja wydawnictwa Muzeum Historii Kielc

07-11-2018

Promocja najnowszego wydawnictwa Muzeum Historii Kielc, "Prezydenci Kielc 1919-1950" autorstwa dr. Pawła Wolańczyka odbędzie się dziś siedzibie instytucji o godz. 17.00.

W książce opisano dwunastu prezydentów Kielc rządzących między 1919 a 1950 r. (z wyłączeniem lat II wojny światowej). Celem było przybliżenie ich sylwetek, a także przedstawienie działań w okresie, kiedy ustawodawstwo samorządowe dawało lokalnym władzom możliwość wpływania na rozwój podległych im ośrodków. Cezurę początkową wyznaczył dekret o samorządzie miejskim z lutego 1919 r. Końcową zlikwidowanie samorządu i zniesienie stanowiska prezydenta.

Z monografii można dowiedzieć się, jak gospodarze miasta wywiązywali się ze swych obowiązków. Czy ich dorobek pozytywnie odcisnął się na gospodarce komunalnej, a może przez błędne posunięcia gmina doznawała uszczerbku? Jaka była ich rola w czasach coraz bardziej ograniczanej przez władze państwowe samodzielności samorządu. Pokazano także bezpardonową walkę o władzę, która unaoczniała się w czasie wyborów (tak samorządowych jak i prezydenta miasta), widoczna była na co dzień w napastliwych artykułach prasowych.

Praca pokazuje zarówno sukcesy jak i porażki prezydentów Kielc. Żadnego z nich nie da się ocenić jednoznacznie pozytywnie.

Autor publikacji, Paweł Wolańczyk jest pracownikiem Muzeum Historii Kielc. Prowadzi badania z zakresu najnowszych dziejów miasta, historii samorządu i biografistyki.

Nieodpłatna Pomoc Prawna