ePUAP RSS BIP Jakość powietrza w Kielcach Komunikacja w jezyku migowym Free Hotspots Kielce ExpoCity Urzad Miasta Kielce Odzyskanie niepodległości Galerie zdjęć GEOPORTAL Inwestuj w Kielcach

Rozbiórka Dworca PKS zgodnie z planem

16-11-2018

Zobacz w Internetowej Telewizji Kielce

W drugi etap weszła rozbiórka dworca autobusowego w Kielcach. Ekipy, wykonującej remont firmy Budimex, zakończyły już demontaż dróg dojazdowych dla autobusów, murów oporowych oraz budynku technicznego, co ułatwia prowadzenie wszelkich prac ziemnych. W przyszłym tygodniu rozpocznie się budowa zewnętrznych sieci kanalizacyjnych. W kolejnym planowane jest rozpoczęcie odbudowy tuneli i wejść żelbetowych. Sprzyjająca pogoda pozwala na wykonanie zadań, które były przewidziane do realizacji dopiero w styczniu przyszłego roku. Dobiega końca demontaż poszycia dachu.

Równocześnie prowadzone są prace projektowe nowych elementów. Chodzi m.in. o charakterystyczne świetliki w poszyciu dachu oraz elewację nowego budynku. Jej szklane elementy są projektowane specjalnie dla kieleckiego centrum komunikacyjnego. Będzie można sterować ich przyciemnianiem, tak aby latem wnętrze obiektu nie było przegrzane, zaś zimą było dobrze naświetlone. Następnym etapem będzie zeskanowanie całego budynku w technologii 3D, co pozwoli sprawdzić geometrię obiektu.

Dworzec autobusowy w Kielcach ma być przykładem nowoczesnego, zintegrowanego centrum przesiadkowego. Umożliwi realizację ponad 1000 odjazdów dziennie, połączeń  dalekobieżnych, ale także miejskich i regionalnych. Po przebudowie w budynku znajdą się ruchome schody, windy, poczekalnia dla pasażerów, przechowalnia bagażu i punkty gastronomiczne. Na antresoli ma pojawić się mediateka. Zmodyfikowany będzie układ wyjść na perony oraz wejścia do tuneli.  Zachowany zostanie częściowo design z poprzedniego okresu, a całość przestrzeni otwarta na potrzeby osób niepełnosprawnych. Dodatkowo zmieni się wygląd terenu wokół dworca, powstanie parking i posadzona zieleń.

Modernizacja dworca, realizowana w ramach projektu Rozwój komunikacji publicznej  w Kielcach, potrwa do czerwca 2020 roku. Koszt inwestycji to prawie 69 milionów złotych. Koszty kwalifikowalne projektu współfinansowane są w 85 procentach przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia na lata 2014-2020.

Nieodpłatna Pomoc Prawna