ePUAP RSS BIP Jakość powietrza w Kielcach Komunikacja w jezyku migowym Free Hotspots Kielce ExpoCity Urzad Miasta Kielce Odzyskanie niepodległości Galerie zdjęć GEOPORTAL Inwestuj w Kielcach

Zabierz głos, bo możesz. Stulecie praw wyborczych Polek świętujemy w BWA

21-11-2018

Sto lat temu Polki wywalczyły sobie prawa wyborcze. Z tej okazji Biuro Wystaw Artystycznych w Kielcach, Regionalne Centrum Wolontariatu w Kielcach oraz twórcze kielczanki zapraszają na wydarzenie ZABIERZ GŁOS, BO MOŻESZ. Impreza odbędzie się w BWA w niedzielę 25 listopada. Wstęp wolny.

Sejm ustanowił rok 2018 Rokiem Praw Kobiet. 100 lat temu Polki wywalczyły sobie prawo do szerszego udziału w życiu społecznym. 28 listopada 1918 roku Józef Piłsudski podpisał Dekret o ordynacji wyborczej do Sejmu Ustawodawczego, który  stanowił: „Wyborcą do Sejmu jest każdy obywatel państwa bez różnicy płci” oraz „Wybieralni do Sejmu są wszyscy obywatele (lki) państwa posiadający czynne prawo wyborcze”. Podpisanie dekretu poprzedziła wieloletnia, ciężka i niebezpieczna praca kobiet w nielegalnych organizacjach niepodległościowych, konspiracyjnych kursach samokształceniowych, która skutkowała aktywizacją ruchów kobiecych i wzmożoną walką o dostęp do edukacji i praw obywatelskich.

Program święta:
godz. 11.00 otwarcie i relaks przy didgeridoo (instrument dęty australijskich Aborygenów) z Małgorzatą Markocką
godz. 12.00 czytanie bajek „O dzielnych księżniczkach i pięknych królewiczach” Weroniki Jóźwiak, w wykonaniu Eweliny Gronowskiej;
warsztaty „Zabierz głos” Barbary Biskup, tworzenie instalacji z wykreowanych na warsztatach haseł, dekorowanie nimi toreb i własnych koszulek;
drukowanie na torbach wizerunku dzielnej kielczAnki
godz. 13.30 warsztaty emisji głosu z Anną Bilską
godz. 15.00 nauka flamenco z Belén Sanjuanes
godz. 16.30 spotkanie autorskie z Marzeną Nosek o jej książce "Nie(d)ocenione. Kobiety w dziejach Kielc do 1939 roku".

A ponadto:
wystawa plakatów Moniki Cybulskiej, tworzenie plenerowej instalacji „Drzewo w koronie” Joanny Biskup-Brykczyńskiej (potrzebne będą: rękawiczki, grube igły do szycia wełny i białe kordonki), wystawa rysunków dzieci i młodzieży „Dlaczego warto być dziewczyną”. Fundacja Przystań w Naturze w godz. 12.00 -14.00 zaprasza do skorzystania ze swoich zbiorów mądrych, pięknie zilustrowanych i wartościowych książek dla dzieci. Zaproponuje też dzieciom naturalne materiały do samodzielnego zrobienia bransoletek czy naszyjników.

Pierwsze sto uczestniczek wydarzenia otrzyma unikatowe plakietki „Zabierz głos, bo możesz!”.

Organizatorami są: Biuro Wystaw Artystycznych w Kielcach, Regionalne Centrum Wolontariatu w Kielcach oraz twórcze kobiety. Wydarzenie jest współfinansowane przez Radę Europy poprzez Europejską Fundację Młodzieży (European Youth Foundation).

Nieodpłatna Pomoc Prawna