ePUAP RSS BIP Jakość powietrza w Kielcach Komunikacja w jezyku migowym Free Hotspots Kielce ExpoCity Urzad Miasta Kielce Odzyskanie niepodległości Galerie zdjęć GEOPORTAL Inwestuj w Kielcach

Historia, której nie znajdziemy w podręcznikach - nowa ekspozycja w OMPiO

22-11-2018

Zobacz w Internetowej Telewizji Kielce

Wystawę dedykowaną bohaterom podziemia niepodległościowego Kielc z czasów okupacji niemieckiej i żołnierzy niezłomnych, którzy zginęli lub poszli stąd na śmierć, będzie można oglądać w piwnicach i karcerach dawnego więzienia kieleckiego. To najnowsza stała ekspozycja  Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach. Realizacja tego zadania miała wymiar multidyscyplinarny i obejmowała różne działania, m.in.  przekształcenie i aranżację przestrzeni piwnic oraz karcerów, ale też prace badawczo-dokumentacyjne, wydawnicze i edukacyjne.

Wystawa upamiętniająca bohaterów podziemia niepodległościowego w dawnym więzieniu kieleckim to dla młodego pokolenia nauka o lokalnej historii, której często nie można nauczyć się lub wyczytać  z podręczników szkolnych.

Zmiana ekspozycji na Wzgórzu Zamkowym, które jest jednostką budżetową Gminy Kielce, była możliwa dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kwocie 99 900 zł z programu „Wspieranie opieki nad miejscami pamięci i trwałymi upamiętnieniami w kraju”. Całkowity koszt zadania wyniósł ponad  130 tys. złotych.

Uroczystość otwarcia wystawy z oprowadzaniem dyrektorskim odbędzie się w piątek 23 listopada o godz. 12.00 w Ośrodku Myśli Patriotycznej  i Obywatelskiej w Kielcach przy ul. Zamkowej 3.

Nieodpłatna Pomoc Prawna