ePUAP RSS BIP Jakość powietrza w Kielcach Komunikacja w jezyku migowym Free Hotspots Kielce ExpoCity Urzad Miasta Kielce Odzyskanie niepodległości Galerie zdjęć GEOPORTAL Inwestuj w Kielcach

W służbie Rzeczypospolitej. Pułkownik Józef Hartman 1898-1979 - wystawa w Archiwum Państwowym

27-11-2018

Archiwum Państwowe w Kielcach zaprasza na wernisaż wystawy pt. W służbie Rzeczypospolitej. Pułkownik Józef Hartman 1898-1979, który odbędzie się w dniu 28 listopada 2018 r. o godz. 16.00 w siedzibie Archiwum Państwowego w Kielcach przy ul. Kusocińskiego 57.

Wystawa została przygotowana w ramach obchodów Stulecia Odzyskania Niepodległości i prezentuje sylwetkę pułkownika Józefa Hartmana - urodzonego w powiecie jędrzejowskim, żołnierza Polskiej Organizacji Wojskowej, uczestnika wojny polsko-bolszewickiej, adiutanta prezydenta Ignacego Mościckiego oraz komendanta ośrodka szkoleniowego kursów walki konspiracyjnej w Audley End (Anglia), zwanego „ojcem cichociemnych”.

- Pułkownik Józef Hartman był ucieleśnieniem cnót oficerskich, wszystkiego, co najpiękniejsze w pokoleniu odrodzonej Rzeczpospolitej. Patriotyzm, który wyniósł z domu rodzinnego, zaowocował aktywnym uczestnictwem w życiu politycznym kilku epok, od schyłku zaborów przez obie wojny światowe do powojennej emigracji, a 100. rocznica odzyskania Niepodległości to bardzo dobry moment, by przypomnieć tę nietuzinkową postać - informuje Beata Białek, rzeczni prasowy Archiwum Państwowego w Kielcach.

Wystawa swój pre-wernisaż miała w warszawskim Belwederze w dniu 27 października 2018 r.  W Kielcach będzie można ją oglądać do 30 grudnia 2018 r., od poniedziałku do piątku, w godz. 8.00 - 15.00. Wstęp wolny.

Nieodpłatna Pomoc Prawna