ePUAP RSS BIP Jakość powietrza w Kielcach Komunikacja w jezyku migowym Free Hotspots Kielce ExpoCity Urzad Miasta Kielce Odzyskanie niepodległości Galerie zdjęć GEOPORTAL Inwestuj w Kielcach

Genetyczna kopia dębu "Bartek" w Ogrodzie Botanicznym

23-11-2018

Zobacz w Internetowej Telewizji Kielce

Sadzonkę dębu szypułkowego, która jest wierną kopią genetyczną najsłynniejszego dębu w Polsce - Dębu Bartek, prezydent Kielc Bogdan Wenta posadził w Ogrodzie Botanicznym w Kielcach. Instytucja włączyła się tym samym w akcję sadzenia drzew dla upamiętnienia 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Liczący ponad 650 lat Dąb Bartek już prawie obumarł, ponieważ w wyniku próchnienia żywa tkanka w jego pniu głównym ma zaledwie 20 cm grubości. W związku z tym, drzewo także już nie rodzi żołędzi. Leśnicy z Nadleśnictwa Zagnańsk postanowili jednak zachować je dla potomności. W porozumieniu z Leśnym Arboretum im. Stefana Białoboka w Sycowie, gdzie mieści się pracownia laboratoryjna, leśnicy sklonowali Bartka w 250 kopiach. Z pomnika przyrody pozyskano fragmenty gałązek (tzw. zrazów), które następnie zostały zaszczepione na innej sadzonce dębu. 100 sadzonek posłużyło do uczczenia 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Geopark Kielce-Ogród Botaniczny pozyskał jedną taką sadzonkę z Nadleśnictwa Zagnańsk wraz z certyfikatem poświadczającym jej pochodzenie. Dla kilkudziesięciocentymetrowego drzewka wybrano centralną część ogrodu.

Nieodpłatna Pomoc Prawna