ePUAP RSS BIP Jakość powietrza w Kielcach Komunikacja w jezyku migowym Free Hotspots Kielce ExpoCity Urzad Miasta Kielce Odzyskanie niepodległości Galerie zdjęć GEOPORTAL Inwestuj w Kielcach

Owacje na stojąco dla Kieleckiego Teatru Tańca

26-11-2018

Zobacz w Internetowej Telewizji Kielce

Owacjami na stojąco publiczność nagrodziła „Drewnianego Księcia” i „Cudownego Mandaryna”. To dwie premiery Kieleckiego Teatru Tańca, zrealizowane do muzyki jednego z największych kompozytorów XX wieku - Béli Bartóka. „Cudowny Mandaryn” powstał w 1926., a „Drewniany Książę” w 1917 roku.

Spektakl „Drewniany Książę”, w choreografii Elżbiety Pańtak, jest polskim prawykonaniem. Akcja nie rozgrywa się jednak, tak jak w oryginalnym libretcie - w baśniowej rzeczywistości, ale w czasach współczesnych. Spektakl będzie zaprezentowany podczas gali z udziałem prezydentów Polski i Wegier, która odbędzie się w marcu 2019 roku podczas organizowanych w Kielcach Dni Przyjaźni Polsko-Węgierskiej.

Tytułowy Książę to telewizyjny celebryta, w którym zakochuje się zwykła dziewczyna, pracująca wraz z matką w kwiaciarni. W sąsiadującej z nią kawiarni tętni życie i trwa zabawa. Córkę kwiaciarki urzeka kolorowy, radosny świat i celebryta. Jednak nadopiekuńcza matka bardzo długo nie chce zaakceptować miłości młodej dziewczyny do księcia.

Natomiast drugi premierowy spektakl - „Cudowny Mandaryn”, w choreografii Grzegorza Pańtaka, to jedno z najpopularniejszych dzieł muzycznych. Zawiera założenia oryginalnego libretta. Balet Béli Bartóka, powstały w latach 1918 -19 zainspirowany był „Świętem wiosny” Igora Strawinskiego. Jest to historia typowa dla zakazanych dzielnic wielkich miast. Tancerze Kieleckiego Teatru Tańca nadali indywidualne rysy kreowanym postaciom, aby opowiedzieć o problemach wciąż aktualnych.

Monumentalną scenografię do obydwu baletów stworzył Luigi Scoglio - włoski scenograf, wielokrotnie nagradzany za swoje prace w teatrach operowych.

Nieodpłatna Pomoc Prawna