ePUAP RSS BIP Jakość powietrza w Kielcach Komunikacja w jezyku migowym Free Hotspots Kielce ExpoCity Urzad Miasta Kielce Odzyskanie niepodległości Galerie zdjęć GEOPORTAL Inwestuj w Kielcach

Kielczanie upamiętnili 188. rocznicę wybuchu powstania listopadowego

30-11-2018

Zobacz w Internetowej Telewizji Kielce

188. rocznica wybuchu powstania listopadowego została  upamiętniona w Kielcach. Uroczystość, zorganizowana przez Zespół Placówek Oświatowych nr 1 w Kielcach oraz Kielecki Ochotniczy Szwadron Kawalerii im. 13. Pułku Ułanów Wileńskich, jak co roku odbyła się pod Krzyżem powstańczym u zbiegu ulic Tarnowskiej i Źródłowej.

W obchodach uczestniczyli: wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek, przedstawiciele władz miasta z prezydentem Bogdanem Wentą oraz Danutą Papaj, pełnomocnikiem prezydenta, reprezentanci organizacji kombatanckich oraz mieszkańcy Kielc. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 28, którzy opiekują się tym miejscem, zaprezentowali program artystyczny przygotowany z okazji rocznicy wybuchu powstania.

Krzyż powstańczy u zbiegu ulic Tarnowskiej i Źródłowej postawiono w 150. rocznicę wybuchu powstania i ustanowienia barw narodowych w miejscu, w którym doszło do zbrojnego starcia wkraczających, od strony wschodniej, oddziałów rosyjskich pod dowództwem gen. Rydygiera ze stacjonującymi w tym miejscu polskimi żołnierzami. W wyniku starcia zginęło tu trzech nieznanych z imienia polskich żołnierzy.

Nieodpłatna Pomoc Prawna