ePUAP RSS BIP Jakość powietrza w Kielcach Komunikacja w jezyku migowym Free Hotspots Kielce ExpoCity Urzad Miasta Kielce Odzyskanie niepodległości Galerie zdjęć GEOPORTAL Inwestuj w Kielcach

Pisząc list w obronie praw ludzi, mogą zmienić ich życie

04-12-2018

Zobacz w  Internetowej Telewizji Kielce

Listy w obronie osób więzionych na całym świecie za walkę o przestrzeganie praw człowieka, wobec których te prawa są łamane, piszą uczniowie Szkoły Podstawowej nr 39 w Kielcach. W „Maraton Pisania Listów” - akcję Amnesty International włączyli się po raz kolejny.

Pomysł uczestnictwa w tego typu przedsięwzięciu zrodził się kilka lat temu, kiedy to placówka uczestniczyła w projekcie „Szkoła samorządności - szkoła demokracji”, gdzie jednym z omawianych tematów były właśnie prawa człowieka. Inicjatywa spotkała się z dużą aprobatą, zaś sami uczniowie już wtedy zainteresowali się akcją, dostrzegając, że ich drobny wkład, może przyczynić się do istotnej pomocy. W tym roku spośród 10 konkretnych przypadków, zaproponowanych przez Amnesty International, organizatorzy Maratonu Pisania Listów wybrali trzy kobiety, o których prawa chcą się upomnieć. Są to: Atena Daemi z Iranu, walcząca pokojowo o świat bez kary śmierci, Nawal Benaissa z Maroka, która postuluje zaprzestanie prześladowania za domaganie się lepszych warunków życia oraz Geraldine Chacón z Wenezueli, która żąda wstrzymania prześladowania za wspieranie młodych osób.

Zadanie nie kończy się na pisaniu korespondencji. Listy są następnie wysyłane do ambasad i konsulatów danego państwa lub do samych krajów, których obywateli problem dotyczy. Obok pisemnej wiadomości w obronie osób i społeczeństw prześladowanych, niesłusznie uwięzionych czy walczących o wolność słowa i prawo do godnego życia, powstało także wiele, wykonanych ręcznie przez najmłodszych uczniów, kart świątecznych. Maraton Pisania Listów odbywa się co roku w grudniu z okazji Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka i jest największym w Polsce wydarzeniem, angażującym w tego typu inicjatywy tak wiele osób.

Podczas tegorocznej akcji w Szkole Podstawowej nr 39 w Kielcach napisano 2399 listów w obronie praw człowieka.

Nieodpłatna Pomoc Prawna