ePUAP RSS BIP Jakość powietrza w Kielcach Komunikacja w jezyku migowym Free Hotspots Kielce ExpoCity Urzad Miasta Kielce Urząd Miasta Kielce Galerie zdjęć GEOPORTAL Inwestuj w Kielcach

Nowa siedziba NFZ, kolejne propozycje

18-12-2018

Zobacz w  Internetowej Telewizji Kielce

Nowej siedzibie Narodowego Funduszu Zdrowia poświęcona była konferencja prasowa prezydenta Kielc. Do jej budowy świętokrzyski NFZ jest gotowy od lat. Miał projekt oraz pozwolenie na budowę, a także zgodę radnych na przeznaczenie na ten cel działki przy ulicy Wrzosowej w Kielcach. Plany te trzeba jednak zmienić z uwagi na ideę budowy Głównego Urzędu Miar.

W zamian za nieruchomość przy ul. Wrzosowej Urząd Miasta Kielce zaproponował, nową lokalizację - działkę u zbiegu ulic Karczówkowskiej i Kamińskiego. Pozytywne opinie na jej temat wydali Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska i wojewódzki konserwator zabytków. Działka znajduje się w strefie Kieleckiego Obszaru Chronionego Krajobrazu, ale jest to teren budowlany. Planowana siedziba NZF, jak wyjaśnił Artur Hajdorowicz, dyr. Wydziału Rozwoju i Rewitalizacji Miasta kieleckiego ratusza jest usytuowana średnio 62,5 m od zabytkowej osi barokowej ul. Karczówkowskiej, co zdaniem specjalistów oznacza, że krajobraz Karczówki nie ucierpi na skutek inwestycji.

Jednak wielu mieszkańców i lokalne stowarzyszenia obawiają się, że stanie się inaczej. Dlatego Miasto zaproponowało też inne lokalizacje.  To m.in. działka przy Stacji Krwiodawstwa w rejonie skrzyżowania ulic Jagiellońskiej i Grunwaldzkiej.  Jej plus - to dobre skomunikowanie, minus - z uwagi na liczbę podziemnych sieci, grunt wymaga przygotowań. Druga lokalizacja, to teren w sąsiedztwie Wojewódzkiego Domu Kultury, w rejonie Stadionu Suzuki Arena. Minus - słaba obsługa komunikacją miejską, uciążliwość dla mieszkańców osiedla. Kolejna propozycja, to - zakupiony od UJK budynek przy ul. Leśnej, który wymagałby adaptacji pod potrzeby instytucji i wreszcie - działka w tzw. „Trójkącie Bermudzkim” przy Al. IX Wieków Kielc. Jej plus, to świetne skomunikowanie, minus - mało miejsc parkingowych.

Ostateczny wybór którejś z proponowanych lokalizacji zależy od Narodowego Funduszu Zdrowia. Warunki do spełnienia, to: dogodny dojazd komunikacją publiczną, odpowiednia powierzchnia działki i jej szybka dostępność.