ePUAP RSS BIP Jakość powietrza w Kielcach Komunikacja w jezyku migowym Free Hotspots Kielce ExpoCity Urzad Miasta Kielce Urząd Miasta Kielce Galerie zdjęć GEOPORTAL Inwestuj w Kielcach

Program „Peryferia” - element nowej polityki przestrzennej Miasta Kielce

02-01-2019

Zobacz w Internetowej Telewizji Kielce

Zwiększenie koncentracji uwagi na systemowe rozwiązywanie problemów peryferyjnych obszarów miasta, to jedna z pierwszych decyzji prezydenta Bogdana Wenty w zakresie prowadzonej przez samorząd Miasta Kielce polityki przestrzennej. Chodzi o tereny dawnych wsi, obecnie stanowiące obszary tzw. „podmiejskie” w granicach administracyjnych Kielc: m.in. rejon Zagórza, Mójczy, Cedzyny, Ostrogórki, Dymin, Posłowic, Zalesia, Niewachlowa I i II, a także Łazy, Dobromyśl, Pietraszki czy Dąbrowa.

Celem jest, aby mieszkańcy tych obszarów w większym niż dotychczas stopniu czuli się beneficjentami rozwoju Kielc, a lokalne standardy jakości ich życia - w szczególności w kwestii wyposażenia w podstawową infrastrukturę techniczną, społeczną i usługową - szybciej dorównały tym, które istnieją w obszarze samego miasta. Problematyka peryferyjnych obszarów Kielc oraz dedykowane im stosowne działania  znajdą odzwierciedlenie w aktualizowanych podstawowych dokumentach rozwojowych miasta, tj. strategii rozwoju i branżowych programach operacyjnych.

Bazą dla zaprogramowania kompleksowych działań w sferze podnoszenia jakości życia w ww. obszarach będzie zlecony do opracowania przez służby miejskie w 2019 r. wieloaspektowy raport pn. „Problematyka peryferyjnych obszarów Miasta Kielce”. Poza sporządzeniem profesjonalnych analiz o charakterze urbanistyczno-inżynierskim i ekonomicznym, w celu precyzyjnego rozpoznania rzeczywistych lokalnych potrzeb i rodzaju oczekiwanych przez mieszkańców przedsięwzięć  prezydent Kielc zorganizuje w tym roku cykl spotkań konsultacyjnych z mieszkańcami poszczególnych omawianych rejonów.

Chodzi o poznanie najpilniejszych, palących potrzeb mieszkańców, tzw. pilnych interwencji krótkoterminowych oraz  sfer wskazanych przez nich, jako zagadnienia do realizacji w dłuższym terminie. W tym celu uruchomione zostaną także dedykowane konkretnym obszarom sondaże i ankiety na internetowej platformie konsultacyjnej.  O terminach i miejscach ww. konsultacji mieszkańcy, radni i lokalne media zostaną poinformowani odrębnymi ogłoszeniami i obwieszczeniami.

Uzyskane w 2019 r. informacje i wypracowane wnioski, po ich zestawieniu z możliwościami finansowymi miasta, a także prognozowanymi środkami zewnętrznymi w nowej perspektywie finansowej 2021-2027, zostaną w formie raportu przedstawione publicznie i służyć będą jako podstawa do formułowania zapisów podstawowych dokumentów rozwojowych Miasta Kielce oraz kreowania nowych projektów inwestycyjnych i modernizacyjnych.

Działania te podejmowane są z pełnym przekonaniem, że zmniejszenie dysproporcji w poziomach rozwoju poszczególnych obszarów Kielc oraz umiejętne wykorzystanie niewątpliwych lokalnych atutów i potencjałów obszarów peryferyjnych są kluczem do harmonijnego,  zrównoważonego i trwałego rozwoju Miasta Kielce jako całości, z pożytkiem dla wszystkich kielczan.