ePUAP RSS BIP Jakość powietrza w Kielcach Komunikacja w jezyku migowym Free Hotspots Kielce ExpoCity Urzad Miasta Kielce Urząd Miasta Kielce Galerie zdjęć GEOPORTAL Inwestuj w Kielcach

Złote Gody kieleckich par

09-01-2019

Zobacz w  Internetowej Telewizji Kielce

Dla 25 kieleckich par ten dzień był okazją do wzruszeń i wspomnień lat, które ze sobą przeżyły. Zostały uhonorowane medalami za długoletnie pożycie małżeńskie, które przyznaje Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej na wniosek wojewody świętokrzyskiego dla osób, które przeżyły 50 lat w jednym związku małżeńskim.

- Lata te przeleciały bardzo szybko i były radością naszego życia - podsumowała Danuta Gaweł, jedna z jubilatek.

- Receptą na szczęście w małżeństwie jest wzajemne zaufanie, zgoda i miłość -  podkreśliła Danuta Jas. - Czasami jest burza, a czasami wiosna, ale przechodzi to wszystko gładko - zażartował Sławomir Jas, „druga połówka” pani Danuty.

Podczas uroczystości w Urzędzie Stanu Cywilnego odznaczenia wręczył prezydent Kielc Bogdan Wenta. - To bardzo emocjonalna chwila dla mnie, bo to pierwsza taka uroczystość od kiedy jestem prezydentem miasta, kiedy mam zaszczyt was odznaczyć, a jednocześnie brać z was przykład - powiedział.- Jesteście przykładem i dumą dla miasta, że przez tyle lat można, na zasadzie wspólnego brania i dawania osiągać tak wspaniały wynik - podkreślił zwracając się do jubilatów.

W ceremonii dekorowania oraz składania gratulacji zacnym jubilatom Bogdanowi Wencie towarzyszyły pełnomocnik prezydenta - Danuta Papaj oraz Joanna Winiarska - zastępca przewodniczącego Rady Miasta Kielce.

Ta chwila była okazją do rozmów i wspomnień. W niejednym oku zakręciła się łza. - Poznaliśmy się pod drzewem, pod lipką przy moim domu - opowiada Wanda Zielonka, kolejna z odznaczonych. - Czytałam książkę, kiedy podszedł do mnie chłopak w mundurze i tak to się zaczęło – wspomina. Jej narzeczony wrócił do wojska, a kiedy służba się skończyła, pobrali się. - Znaliśmy się dwa tygodnie, a jesteśmy ze sobą 50 lat - mówi Marian Zielonka.

- To był przypadek - wspomina Halina Wójcik. - Kiedy on położył rękę na mojej dłoni, wiedzieliśmy, że jesteśmy dla siebie - opowiada. Z mężem Marianem wychowali pięcioro dzieci.

Życzenia i gratulacje dla jubilatów, którym towarzyszyły nie mniej wzruszone rodziny, przypieczętowano stosownym toastem.