ePUAP RSS BIP Jakość powietrza w Kielcach Komunikacja w jezyku migowym Free Hotspots Kielce ExpoCity Urzad Miasta Kielce Urząd Miasta Kielce Galerie zdjęć GEOPORTAL Inwestuj w Kielcach

Urząd Miasta przypomina zarządcom nieruchomości o odśnieżaniu dachów

09-01-2019

W związku z intensywnymi opadami śniegu, które mogą spowodować uszkodzenie obiektu budowlanego oraz zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzi Wydział Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa UM przypomina właścicielom i zarządcom nieruchomości o odśnieżaniu dachów i dbaniu o należyty stan techniczny budynków. Pisma w powyższej sprawie zostały rozesłane do właścicieli i zarządców nieruchomości.

Do obowiązków właścicieli i zarządców należy dbałość o należyty stan techniczny budynku, w tym niedopuszczanie do przeciążenia konstrukcji budynku przez zalegający na dachu śnieg i zapewnienie w razie konieczności odśnieżania dachu. Odśnieżanie dotyczy zarówno dachu, jaki i elewacji budynku. Właściciele i zarządcy powinni również zadbać o usunięcie sopli, brył, nawisów śnieżnych i lodowych, które mogą zagrozić bezpieczeństwu pieszych i samochodów przemieszczających się bezpośrednio wzdłuż budynku.

Zgodnie z ustawą z dnia 7 lipca 1994 r.Prawo Budowlane, właściciele i zarządcy zobowiązani są do zapewnienia bezpiecznego użytkowania obiektu budowlanego.

Jednocześnie należy przy tym pamiętać, że niewłaściwe wykonywanie prac związanych z usuwaniem śniegu z dachu może stwarzać ogromne zagrożenie, zarówno dla samego budynku, jak i dla osób wykonujących te prace. Dlatego muszą być one prowadzone z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i przepisów BHP.