Wszystkie punkty nieodpłatnej pomocy prawnej już czynne

17-01-2019

Zobacz w  Internetowej Telewizji Kielce

W Kielcach działają już wszystkie punkty nieodpłatnej pomocy prawnej, których pracę koordynuje prezydent Kielc. Jest ich osiem, po dwa w budynkach ratusza - przy Rynku, ul. Strycharskiej 6 oraz  Młodej 28, a także w Środowiskowym Domu Samopomocy przy Miodowej 7. Od poniedziałku do piątku na potrzebujących porady czekają tu adwokaci i radcy prawni, w sumie przez osiem godzin dziennie (po 4 godziny w każdym punkcie).

Aby umówić spotkanie, należy się zapisać telefonicznie. Nieodpłatna pomoc prawna przysługuje osobie uprawnionej, która nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej. Zapisy przyjmowane są pod nr telefonu 41 36 76 703 od poniedziałku do piątku w godz. 7.30-15.30, z wyłączeniem dni ustawowo wolnych od pracy.

W 2018 roku udzielono 2894 porady prawne. Największą grupę osób uprawnionych do otrzymania bezpłatnej porady prawnej stanowiły osoby po 65 roku życia (1724 osoby). Przeważającą liczbę porad udzielono z zakresu prawa cywilnego (bez prawa spadkowego i rzeczowego) - 839 porad, spadkowego - 395 porad,  karnego - 372 porady oraz spraw dotyczących alimentów-204 porady.

Najczęściej pomoc prawna polegała na poinformowaniu osoby uprawnionej o obowiązującym stanie prawnym, o przysługujących jej uprawnieniach lubo spoczywających na niej obowiązkach ale również dotyczyła wskazania sposobu rozwiązania konkretnego problemu prawnego. Z bezpłatnej pomocy skorzystali zarówno mieszkańcy Kielc jak i okolic.

Szczegółowe informacje oraz wykaz punktów nieodpłatnej pomocy prawnej.