Kolejne spotkanie z rodzicami w sprawie podwójnego rocznika

28-01-2019

Zobacz w  Internetowej Telewizji Kielce

Po raz kolejny z rodzicami uczniów klas ósmych i trzecich gimnazjów spotkali się w ratuszu przedstawiciele władz miasta. W rozmowach o tzw. „podwójnym roczniku” uczestniczył dziś także Świętokrzyski Kurator Oświaty.

Marcin Różycki - zastępca prezydenta Kielc przypomniał, że w przyszłym roku szkolnym klasy będą liczyły po 34 uczniów. Nie będzie nauki w soboty, ale będzie nauka na dwie zmiany. Anita Stanisławska - dyrektor Wydziału Edukacji, Profilaktyki i Pożytku Publicznego Urzędu Miasta Kielce wyjaśniła, że w kolejnych latach system dwuzmianowy nie będzie już potrzebny.

Jak poinformował zastępca prezydenta Kielc, w tym roku szkolnym jest 100 oddziałów klas pierwszych, w przyszłym będzie ich 206. Miasto przygotowało 7072 miejsca w pierwszych klasach (3462 w liceach ogólnokształcących, 2778 w technikach i 816 w szkołach branżowych). W liceach powstanie około 500 miejsc więcej.

Obecnie w trzecich klasach kieleckich gimnazjów jest 1452 uczniów, zaś w VIII klasach - 1527. Nie można oszacować ilu uczniów z terenu województwa świętokrzyskiego będzie się starać o przyjęcie do szkół w Kielcach. - Wszystkimi siłami próbujemy podwoić liczbę miejsc w szkołach - zapewnił Marcin Różycki.

- Miasto jest przygotowane. Nikomu miejsca w pierwszej klasie nie zabraknie, choć nie wszyscy dostaną się do szkoły pierwszego wyboru i wymarzonej klasy - podsumował kurator Kazimierz Mądzik.

Na prośbę zastępcy prezydenta Kielc dyrektorzy szkół mają przygotować informację o zapotrzebowaniu na nauczycieli w związku z większą liczbą uczniów, która przyjdzie do szkół.

Pełnomocnik prezydenta Kielc - Danuta Papaj przychyliła się do proponowanego przez rodziców pomysłu przeprowadzenia ankiety wśród uczniów tak, aby sprawdzić, jakie szkoły i klasy będą wybierali podczas elektronicznego naboru. - Jesteśmy od tego, aby państwa słuchać, jeżeli państwo uważają, że ankieta pomoże się rozeznać w preferencjach dzieci, to uruchomimy taką ankietę -  podkreśliła. Poinformowała też, że w szkołach będzie więcej psychologów, tak aby złagodzić ewentualne negatywne skutki zwiększonej liczby uczniów. - Postaramy się wyeliminować wszystkie sytuacje, które da się przewidzieć - zapewniła.

Zapowiedziała także, że miasto będzie się starać o środki z ministerialnej puli (254 mln zł dla samorządów) na dostosowanie szkół do podwójnego rocznika.

Danuta Papaj poinformowała ponadto, że w środę na stronie Urzędu Miasta Kielce, w Aktualnościach, opublikowane zostaną dane dotyczące liczby planowanych na wrzesień 2019 r. pierwszych klas i miejsc w poszczególnych kieleckich szkołach średnich wraz z profilami.