W trosce o lepszą jakość powietrza

29-01-2019

Zobacz w  Internetowej Telewizji Kielce

W 2018 r. do kieleckiej Straży Miejskiej wpłynęło 1116 interwencji do Straży Miejskiej, dotyczących spalania odpadów na terenach nieruchomości, to bilans ubiegłego roku. - Zdarzało się, iż zgłoszeń o czarnym czy żółtym duszącym dymie, drażniącym zapachu lub o podejrzeniu palenia przez właściciela posesji odpadami wpływało nawet po kilkanaście dziennie. Większość z nich się nie potwierdziła, gdyż zadymienie wiązało się z paleniem w piecach dopuszczonymi do obrotu materiałami opałowymi, często niskiej jakości. W czasie niejednej kontroli strażnicy miejscy znajdowali jednak w piecach czy kotłach C.O przedmioty, które nigdy nie powinny tam trafić - informuje Maria Plutka  rzecznik SM.

Kontrole posesji wykazały 158 przypadków spalania odpadów w piecach, z czego 93 zakończyły się nałożeniem mandatów karnych, przeciwko 10 właścicielom posesji sporządzono wnioski o ukaranie do Sądu Rejonowego w Kielcach, a wobec 55 osób zastosowano pouczenie.

Podobnie, jak w ubiegłym roku, funkcjonariusze sekcji EKO przeprowadzają dla mieszkańców Kielc pokazy instruktażowe tzw. odgórnej metody palenia w piecach C.O. W trakcie tych spotkań odpowiadają również na pytania dotyczące nie tylko prezentowanej metody palenia w piecach, ale również  rodzajów materiałów opałowych, które mogą być używane w piecach C.O. oraz co w nich absolutnie nie może się znaleźć. W styczniu takie spotkania odbyły się  przy  ul. Posłowickiej oraz przy ul. Sukowskiej.