W drodze - On the move - projekt który jednoczy młodzież z pięciu krajów

29-01-2019

Zobacz w  Internetowej Telewizji Kielce

Młodzież z Niemiec, Francji, Hiszpanii, Włoch i Polski, a konkretnie z VI Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego uczestniczy w projekcie zatytułowanym "W drodze" ("On the move"). Rozpoczął się wizytą studyjną nauczycieli we wrześniu 2018 roku. Teraz w drogę - wraz z opiekunami, ruszyli uczniowie, a pierwszym miastem gospodarzem są Kielce. W ratuszu uczestnicy projektu spotkali się z prezydentem Bogdanem Wentą oraz jego zastępcą Marcinem Różyckim.

Prezydent Kielc płynnie przechodząc z języka angielskiego, na hiszpański czy wreszcie niemiecki, odpowiadał na pytania młodzieży, dotyczące jego kariery sportowej, tego co dał mu sport, jakie najważniejsze wyzwania stoją przed nim. Nie brakło pytań o receptę na sukces w życiu oraz o jego ulubione miejsce na Ziemi.

W projekcie uczestniczy 60 osób. Będą gościć w każdym z pięciu krajów. Zarówno młodzież, jak i nauczyciele wskazują na korzyści, jakie może przynieść zgłębianie tematu przewodniego. - Przede wszystkim współpraca pomiędzy szkołami, po drugie poznanie uczniów i nauczycieli - nawiązanie nowych  relacji pomiędzy nami - mówi Maria Àlvarez z Hiszpanii. - To bardzo ważny dla mnie projekt. Rzadka okazja do porównania kultury krajów takich, jak Polska, Hiszpania, Włochy czy Niemcy - dodaje Francesco Meli z Sycylii.

Zadaniem projektu jest analiza w jakim zakresie podróże zagraniczne czy migracje wpływały na przemiany kulturalne w przeszłości oraz pokazanie, że te zmiany stały się naturalnym elementem naszego życia dziś.

Projekt realizowany jest w ramach Akcji pod nazwą: „Współpraca na rzecz innowacji i wymiany dobrych praktyk, poddziałanie Partnerstwo strategiczne w zakresie kształcenia, szkolenia i młodzieży - współpraca szkół”. Zakończy się we wrześniu 2020 roku.