Rozpoczęła się kwalifikacja wojskowa

04-02-2019

Zobacz w Internetowej Telewizji Kielce

W całej Polsce rozpoczęła się kwalifikacja wojskowa. Każdy, kto jest w wieku poborowym musi stawić się na komisji lekarskiej. Nie oznacza to jednak, że ma odbyć służbę wojskową. Stawiennictwo do kwalifikacji wojskowej obejmuje obecnie mężczyzn urodzonych w 2000 i starszych, którzy do tej pory nie dopełnili tego obowiązku, lub wobec których orzeczono poprzednio kategorię B.

W Kielcach w tym roku wezwania wysłano do  niemal 900 młodych mężczyzn, w tym 769 z rocznika 2000 oraz do 33 kobiet, posiadających kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej lub kończących w tym roku szkołę czy uczelnię medyczną, weterynaryjną albo kierunek psychologia.

Na kwalifikację wojskową mogą stawić się także osoby, które ukończyły 18 lat życia i zgłosiły się ochotniczo do pełnienia służby wojskowej. Możliwość służenia w Wojsku Polskim czy Wojskach Obrony Terytorialnej, to propozycja zarówno dla panów, jak i dla pań.

Pełnomocnik prezydenta Kielc Leszek Papaj podkreśla, że obecnie wiele firm, zatrudniając pracowników, zwraca uwagę na to, jaką mają kategorię wojskową.

Poddanie się kwalifikacji wojskowej może nie zakończyć się tylko orzeczeniem kategorii zdrowia, wydaniem książeczki wojskowej oraz przeniesieniem do rezerwy. Może to być początek nowej drogi zawodowej.

Kwalifikacja wojskowa potrwa do 15 marca.