Razem możemy więcej - pierwsze spotkanie z organizacjami pozarządowymi

11-02-2019

Zobacz w  Internetowej Telewizji Kielce

O współpracy Miasta z organizacjami pozarządowymi rozmawiano podczas spotkania  w ratuszu. O potrzebie jego zorganizowania świadczyła ogromna frekwencja. Zebrani z trudem zmieścili się w Sali posiedzeń Rady Miasta.

- Pierwszy raz czuję, że to jest ta nasza moc Kielc - ludzi, którzy chcą zrobić coś pozytywnego dla  miasta - podkreśliła Danuta Papaj, pełnomocnik prezydenta Kielc.

Michał Daranowski kierownik Biuro ds. Organizacji Pozarządowych ratusza poinformował jakie obecnie organizowane są dla nich konkursy. Pod dyskusję poddano propozycję przedstawioną przez Michała Piaseckiego z Kieleckiego Forum Organizacji Pozarządowych, aby w Kielcach powstało Centrum Inicjatyw Obywatelskich, które byłoby wsparciem dla organizacji pozarządowych m.in. w zakresie bazy lokalowej czy doradztwa.  Padały różne lokalizacje, jak ul. Zamkowa czy dawna siedziba BWA przy ul. Leśnej.

Podnoszono także inne kwestie, jak np. potrzebę uchwalenia Wieloletniego Programu Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi, za czym optowali też obecni na przedstawiciele Rady Miasta Kielce.

Ustalono, że organizacje pozarządowe, zgodnie z profilem swojej działalności, podzielone zostaną na sektory takie, jak:
- sprawy społeczno - obywatelskie;
- pomoc dla niepełnosprawnych;
- przeciwdziałanie patologiom;
- ekologia;
- turystyka;
- sport;
- kultura;
- pomoc społeczna.

Do poszczególnych grup można było się zapisać podczas spotkania w ratuszu, ale można to będzie też zrobić poprzez stronę Urzędu Miasta Kielce, fanpage ratusza na Facebooku oraz stronę - Organizacje NGO łączmy się, razem możemy więcej (także na FB).

- Najważniejsze, że spotkaliśmy się w tak licznym gronie. Dziś nie rozstrzygniemy kwestii szczegółowych, ale widzimy w jakich kierunkach możemy działać - powiedział Bogdan Wenta. - To pierwsze takie wspólne spotkanie. Ustaliliśmy pewne istotne punkty. Wszystkie organizacje mają swoje cele. Dobrze, aby były zbieżne, wtedy łatwiej będzie uzyskać dla nich wsparcie - podsumował prezydent Kielc.

- Jestem zachwycona. Nie spodziewałam się takiej frekwencji. Powinniśmy poznać obszary, w których działamy, abyśmy mogli wiele inicjatyw organizować razem  - powiedziała Katarzyna Banasik ze Stowarzyszenia Passa.

- Bardzo się cieszę, że odbyło się takie spotkanie. Pokazało, jak nas jest dużo, jaki mamy potencjał oraz jak wiele możemy wspólnie zdziałać - podsumowała  Aneta Kołodyńska - Salwa ze Stowarzyszenia Działań Twórczych i Rozwoju „Nawigacja”.

Aby zdiagnozować  środowiska organizacji pozarządowych działających na terenie miasta Kielce - a jest ich niemal 1000, określić ich potrzeby i oczekiwania dotyczące współpracy z samorządem, a także występujące  problemy i bariery w bieżącym funkcjonowaniu, Urząd Miasta przeprowadza lub dostarczyć osobiście do Biura  ds. Organizacji Pozarządowych, ul. Strycharska 6, pok. 402  do 6 marca 2019 r.