Kontrast
Czcionka
English

ePUAP Facebook RSS BIP Jakość powietrza w Kielcach Komunikacja w jezyku migowym Free Hotspots Kielce ExpoCity Urzad Miasta Kielce Urzad Miasta Kielce Galerie zdjęć GEOPORTAL Inwestuj w Kielcach

winieta

Internetowa Telewizja Kielce

Wyszukiwarka

Subskrypcja

Aktualne informacje prosto na Twój adres e-mail

Aktualności

Przekształcenie użytkowania wieczystego gruntów - o co pytają kielczanie?

20-02-2019

Zobacz w  Internetowej Telewizji Kielce

 

Od początku tego roku obowiązuje ustawa, na mocy której użytkownicy wieczyści stają się właścicielami gruntów pod swoimi mieszkaniami. Odpłatność za przekształcenie to 20 opłat rocznych, które trzeba zapłacić za własność. Dzięki ustawie możliwe będzie wniesienie takiej opłaty jednorazowo i to z bonifikatą. Nowe przepisy nie dla wszystkich są jasne. Odpowiedzi na pojawiające się pytania wiele osób szuka  w ratuszu. Jak informuje Monika Adach z  Biura Obsługi Urzędu i Interesantów Urzędu Miasta Kielce - kielczanie najczęściej pytają o to czy mają płacić podatek od wieczystego użytkowania gruntu według starej stawki, czy też przyjdzie z Urzędu jakaś korespondencja wyjaśniająca tę nową ustawę. Pytają również, do kiedy należy składać wniosek o bonifikatę  z tytułu użytkowania wieczystego, a także o wieczyste użytkowanie gruntu pod garażami.   


Wyjaśniamy, że w stosunku do nieruchomości objętych przekształceniem nie trzeba już, tak jak poprzednio -  w terminie do  31 marca uiszczać opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego gruntu. Na podstawie ustawy płatność za rok 2019 należy uregulować do końca lutego 2020 roku, zaś za rok 2020 - w terminie do 31 marca 2020 roku. Oznacza to, że w przyszłym roku będą należne dwie opłaty roczne w odstępie jednego miesiąca. Potwierdzeniem przekształcenia jest stosowne zaświadczenie, wydane przez prezydenta Kielc.


Jeżeli ktoś teraz złoży wniosek o przekształcenie użytkowania wieczystego gruntów, to Urząd ma 4 miesiące na wydanie wymaganego zaświadczenia (opłata skarbowa od zaświadczenia na wniosek wynosi 50 zł), jeśli może poczekać, otrzyma je bezpłatnie, bowiem do końca tego roku Urząd Miasta ma obowiązek takie zaświadczenie wydać. - Jeśli ktoś chce skorzystać z bonifikaty, to po otrzymaniu zaświadczenia musi złożyć w tej sprawie osobny wniosek do Urzędu. Jeżeli złoży ten wniosek do końca lutego przyszłego roku, otrzyma 60% bonifikaty, jeśli w latach kolejnych, to odpowiednio 50%, 40% i tak dalej, aż do zera - wyjaśnia Filip Pietrzyk dyrektor Wydziału Gospodarki Nieruchomościami i Geodezji Urzędu Miasta Kielce.


Proces przekształcenia użytkowania wieczystego we własność dotyczy tylko garaży, które są związane z nieruchomościami mieszkaniowymi (na przykład znajdują się pod budynkiem). Po nowelizacji ustawy stawka opłaty po przekształceniu wynosi nie 3%, a 1%, zaś tryb jest taki sam, jak w przypadku mieszkań.


Sprawy związane z przekształceniem prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe załatwiane są w Referacie Obsługi Prawa Użytkowania Wieczystego Wydziału Gospodarki Nieruchomościami i Geodezji przy ul. Strycharskiej. Szczegółowe informacje na temat przekształcenia zamieszczone są w Biuletynie Informacji Publicznej Miasta Kielce.

 

Szczegółowe informacje:

Urząd Miasta Kielce, ul. Strycharska 6
- pokój 317 (tel. 41 36 76 750), p. 318 (tel. 41 36 76 392) - w odniesieniu do nieruchomości Gminy Kielce
- pokój 301 (tel. 41 36 76 540) i p. 302 (tel. 41 36 76 749) - w odniesieniu do nieruchomości Skarbu Państwa.

 

lista aktualności
Moje ciepło - nasze powietrze
ANKIETA
Lato W Mieście 2017
Baza Ofert Inwestycyjnych
Idea Kielce
Idea Kielce
Nieruchomości w obszarze rewitalizacji
Nieruchomości w obszarze rewitalizacji
Wycinka drzew i krzewów
Wycinka drzew i krzewów
Energia
Energia
Karta Dużej Rodziny
Karta Dużej Rodziny
Nowelizacja Prawa o Stowarzyszeniach
Prawo o Stowarzyszeniach - Nowelizacja
Zakończenie inwestycji - Sieć kanalizacyjna w oś. Ostragórka
Sieć kanalizacyjna w oś. Ostragórka
Zakończenie inwestycji - Sieć kanalizacyjna w oś. Baranówek-Kawetczyzna
Sieć kanalizacyjna w oś. Baranówek-Kawetczyzna
Odpady komunalne
Odpady komunalne
System Informacji Przestrzennej Województwa Świętokrzyskiego
SIPWŚ
Organizacje Pozarządowe
Organizacje Pozarządowe
Program EOG 2009-2014 w Gminie Kielce
Program EOG 2009-2014 w Gminie Kielce
Urząd Miasta Kielce Kontakt
Rynek 1
25-303 Kielce

ul. Strycharska 6

25-659 Kielce

ul. Szymanowskiego 6
25-361 Kielce

Bezpłatna infolinia: tel. 800 166 726    Biuro Obsługi Interesanta: tel. 800 166 726

Email:    ||      ||  

 

 

Centrum Obsługi Inwestora (Investor Assistance Centre)

Adres skrytki Urzędu Miasta Kielce na platformie ePUAP  /g94m13lgvz/skrytka Email: +48 41 36 76 557, 41 36 76 571