Od 4 marca już tylko e-dowody

04-03-2019

Zobacz w  Internetowej Telewizji Kielce

Począwszy od 4 marca każdy, kto będzie chciał wyrobić sobie nowy dowód osobisty, będzie składał wniosek o e-dowód. Tak jak do tej pory, nowe dowody osobiste będą w formie plastikowej karty, ale wyposażonej w czipa, na którym zostaną zapisane dane o właścicielu dokumentu.

Jedyną nową informacją na pierwszej stronie e-dowodu jest numer CAN, zapisany także w kodzie kreskowym na drugiej stronie. Będzie potrzebny, gdy chcemy skorzystać z elektronicznych funkcji e-dowodu.

Bo nowy dowód osobisty ma być bezpiecznym i bezpłatnym narzędziem komunikacji elektronicznej z administracją, służbą zdrowia czy podmiotami komercyjnymi, na przykład bankami, a także do korzystania z elektronicznych bramek na lotniskach w Unii Europejskiej. Jeżeli ktoś będzie chciał używać elektronicznych funkcji e-dowodu, przy odbiorze dokumentu lub później w dowolnym urzędzie gminy, będzie mógł ustalić kody PIN.

Wnioski o nowe, elektroniczne dowody osobiste będzie można składać od 4 marca 2019 r. E-dowód z czipem, czyli nowy dowód osobisty, będzie ważny przez 10 lat.i to jego właściciel sam zdecyduje o tym, w jaki sposób będzie z niego korzystał. Uwaga -  dowodów osobistych, które są ważne, nie trzeba wymieniać.