Antysmog w Targach Kielce

28-02-2019

Zobacz w  Internetowej Telewizji Kielce

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia, zanieczyszczone powietrze zabija rocznie 7 milionów osób. Polska jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych państw w Europie  - 36 na 50 miast, wskazanych przez Światową Organizację Zdrowia, jako najmocniej zadymione, znajduje się właśnie w  naszym kraju. O tym, jakie działania można i trzeba podejmować, aby walczyć z zanieczyszczaniem powietrza, aby edukować mieszkańców, mówi się na organizowanym po raz pierwszy Kongresie Ekologii Powietrza ANTYSMOG. W inauguracji wydarzenia wzięli udział m.in. Wiceprezes Rady Ministrów Jarosław Gowin oraz Jadwiga Emilewicz, Minister Przedsiębiorczości i Technologii.
Kongres Ekologii Powietrza odbywa się w ramach Targów ENEX/ENEX Nowa Energia, w których uczestniczą firmy z kraju i ze świata. Jego celem jest otwarta debata o rozwiązaniach dobrych dla miasta i regionu w celu zlikwidowania smogu. Oparto ją o działania na kilka obszarów. W ramach wydarzenia zaplanowano panele dla samorządów, dla biznesu oraz otwarte spotkania z mieszkańcami. Odbyły się ponadto ekologiczne, poświęcone elektromobilności warsztaty dla dzieci. Rozstrzygnięto pierwszą edycję konkursu pod hasłem „Zaloguj powietrze”.
Spośród 33 zgłoszonych filmów, komisja wybrała i nagrodziła specjalnym wyróżnieniem Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Kielcach, III miejsce zajął zespół ze Szkoły Podstawowej nr 27 w Kielcach, II - grupa ze Szkoły w Niestachowie. Zwyciężyły uczennice ze szkoły podstawowej nr 12 w Kielcach. W nagrodę bony na wycieczki ekologiczne oraz butelki fitrujące.
Organizatorem I Kongresu Ekologii Powietrza były Urząd Miasta Kielce i Targi Kielce.